REKLAMA

Kolejna ciekawa nowa Tatra z serii Phoenix trafia do Holandii – tym razem to 5-osiowa wywrotka Phoenix 10×6 dla Tima Goderie!

Holenderskie przedstawicielstwo Tatry – Tatra Nederland po raz kolejny dostarczyło rodzimemu odbiorcy ciekawy wariant pochodzący z serii Phoenix.

Tym razem trafił on do Tim Goderie Transport, Handel i Wynajem (Tim Goderie Transport, Handel&Verhuur), mieszczącego się w Winkel w północnej części kraju. Pojazd ten przy pięciu osiach cechuje dopuszczalna masa całkowita 50000 kg. Do tego skonfigurowano go tak, by ważył jak najmniej - w rezultacie przy masie własnej określonej na 18 900 kg pozostaje ładowność równa aż 31 100 kg. Przy tym rozkład nacisków na poszczególne osie prezentuje się następująco:

2 przednie osie – po 10000 kg na oś;

REKLAMA

dwie osie pierwsze – obie napędowe – tylnego tridemu – po 11500 kg na oś;

oś tylna wleczona, skręcana przeciwbieżnie w stosunku do kierowanych kół dwóch osi przednich dla poprawy manewrowości, w tym redukcji promienia skrętu, oraz dodatkowo podnoszona – 7500 kg.

Na wszystkich kołach założono wyłącznie pojedyncze ogumienie. Ponadto model ten zaopatrzono w elektronicznie kontrolowane zawieszenie pneumatyczne, co stanowi unikatowe rozwiązanie w przypadku TATRY. Dzięki temu można regulować wysokość podwozia, a oś podnoszoną da się regulować automatycznie. Napęd zapewnia zaś silnik Paccar MX w nastawie o mocy maksymalnej 480 KM, połączony z 16-biegową, zautomatyzowaną skrzynią przekładniową ZF Traxon. Niemniej skrzynia rozdzielcza, z funkcją odłączania napędu na przód, stanowi już własny wyrób czeskiego przedsiębiorstwa.

Egzemplarz ten wyposażono w wywrotkę w Gijsbertsen, a został on dostarczony przez autoryzowanego partnera Tatra Nederland – Truckland.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA