REKLAMA

Kolejne zelektryfikowane ciągniki siodłowe z rodziny DAF CF trafiają do normalnej eksploatacji u holenderskich klientów

DAF Trucks pomaga holenderskiej sieci supermarketów Albert Heijn w zaopatrywaniu sieci jej sklepów przy pomocy wariantów w pełni elektrycznych. W tym celu przekazał pierwsze elektryczne 2-osiowe ciągniki siodłowe dwóm przewoźnikom wykonującym usługi na rzecz Albert Heijn – Simon Loos i Peter Appel Transport. Powyższe stanowi początek długotrwałego testu odbywanego w realnych warunkach eksploatacyjnych – drogowych z udziałem trzech w pełni elektrycznych ciężarówek i dwóch hybrydowych z wtyczkami – zasilanych w tzw. systemie plug-in. To ostatnie oznacza pierwsze takie rozwiązanie w tej klasie sprzętu w Europie.

Producent
Fot. Producent

W 2014 roku Albert Heijn - dysponujący ponad tysiącem supermarketów w Holandii, Belgii i Niemczech - podpisał umowę "Zielone Porozumienie dla Zerowej Emisji w Logistyce Miejskiej Zero-emisyjnej Logistyki Miejskiej” („Green Deal for Zero Emission City Logistics"). Inicjatywa ta skupia spedytorów, przewoźników, techników i władze w celu wspólnego przeprowadzenia badań, w jaki sposób do 2025 roku osiągnąć maksymalne postępy w zakresie dostaw na obszarach miejskich realizowanych przy zerowej emisji. W przypadku Albert Heijn, DAF, Simon Loos, Peter Appel Transport i TNO - Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (holenderski ośrodek odpowiedzialny za stosowane badania naukowe) - rozpoczęte badanie pozwoli uzyskać wgląd w to, w jaki sposób może nabrać kształtu przejście do dostaw o zerowej emisji.

REKLAMA

Najlepsze z obu światów

Projekt testowy obejmuje pięć zelektryfikowanych 2-osiowych ciągników siodłowych z rodziny DAF CF – trzy w pełni elektryczne CF Electric i dwa hybrydowe CF Hybrid oraz infrastrukturę do szybkiego ładowania z innego holenderskiego podmiotu – VDL. W pełni elektryczny CF Electric cechuje się zasięgiem około 100 kilometrów. Hybryda CF wyposażona w technologię E-Power firmy VDL oferuje z kolei to, co najlepsze w obu światach: całkowicie elektryczną jazdę w terenie miejskim – przy zasięgu do 50 kilometrów – oraz wydajną i czystą jazdę na obszarach pozamiejskich dzięki najnowszej technologii silników wysokoprężnych.

Analiza

Partnerzy zamierzają zebrać jak najwięcej informacji na temat technicznych, operacyjnych, finansowych i organizacyjnych aspektów związanych z dostawami do supermarketów, realizowanymi przy zerowej emisji. TNO zaś przeanalizuje wyniki prób w celu ustalenia strategii wdrożenia w najbliższej przyszłości zaopatrzenia supermarketów odbywającego się właśnie przy zerowej emisji.

Zerowa emisja spalin

Testy realizowane za pomocą w pełni elektrycznych ciągników CF Electric początkowo będą ograniczone do jazd między centrum dystrybucyjnym w Zaandam i supermarketami w Amsterdamie. Dzięki hybrydowym wersjom typu plug-in Albert Heijn może już natomiast bez żadnej emisji zaopatrywać sklepy położone znacznie dalej od Zaandam. Przy czym akumulatory samochodów będą ładowane między jazdami w specjalnie zaprojektowanym parku ładowania, zlokalizowanym w centrum dystrybucyjnym Albert Heijn w Zaandam.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA