REKLAMA

KrAZ-260 Cheburashka

Prorosyjscy separatyści zaprezentowali nowy wieloprowadnicowy system rakietowy

Producent
Fot. Producent

Popierani przez Rosję separatyści, którzy kontrolują wschodnioukraińskie miasto Donieck, zaprezentowali najnowszy wieloprowadnicowy system rakietowy o nazwie Cheburashka.

Cheburashka to postać z literatury dziecięcej, niemniej jest to też teraz wieloprowadnicowy system rakietowy (MLRS), z rakietami kalibru 217 mm, opracowany przez ukraińskich separatystów. Według rosyjskich mediów, nowy Cheburashka MLRS został wyposażony w dwie wyrzutnie - wyrzutnie te są zamocowane każda na indywidualnej obrotowej podstawie z możliwością poruszania się - podnoszenia - w pionie. Umieszczono je jedna za drugą - przednia znajduje się tuż przed osiami tylnego tandemu, tylna na wysokości drugiej z tych osi. Ponadto każda z tych wyrzutni może wystrzelić 32 rakiety - ma bowiem cztery rzędy po osiem rakiet w jednym rzędzie, co razem daje aż 64 rakiety w jednej salwie.

REKLAMA

W roli nośnika systemu służy - co ciekawe - 3-osiowa ukraińska ciężarówka KrAZ-260 w układzie napędowym 6x6. Cechują ją układ z klasyczną krótką-dzienną kabiną - kabiną za silnikiem oraz wyłącznie pojedyncze, balonowe ogumienie z bieżnikiem terenowym. Generalnie nośnik ten zapewnia bardzo wysoką dzielność terenową - mobilność taktyczną. System MLRS podczas prowadzenia ognia - ostrzału może być sterowany bezpośrednio z kabiny lub zdalnie spoza kabiny za pomocą kabla. Media separatystów zauważyły, że standardowa rakieta ma maksymalny zasięg strzelenia - donośność na poziomie 9600 m (minimalnie 1500 m).

Cheburashka może poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h i uzyskuje maksymalny zasięg 600 km.

Główna rola tego systemu polega na bezpośrednim wsparciu walczących oddziałów - salwa może służyć do unieszkodliwiania pozycji moździerzowych, innych stanowisk artyleryjskich, niszczenia wrogich punktów oporu czy zapewniania ognia zaporowego, w celu osłabienia

-eliminacji ataku ze strony przeciwnika.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA