REKLAMA

L32A-XS Flat – Rosenbauer rozszerza udaną serię XS o nową drabinę obrotową o zredukowanej wysokości transportowej. Cz.1

L32A-XS Flat 3.0 to drabina samochodowa o całkowitej wysokości transportowej trzech metrów, czyli o 300 mm niższej niż dla standardowych drabin obrotowych. Cechują ją także wysoka niezawodność i optymalna użyteczność dzięki instalacji na podwoziu z niskowejściową kabiną oraz dodatkowy układ kierowniczy tylnej osi i zmniejszona szerokość pojazdu dla wzrostu zwrotności.

Rosenbauer drabina 32m Producent

Całkowita wysokość w pozycji transportowej na poziomie trzech metrów to znak firmowy nowej drabiny Rosenbauer L32A-XS Flat 3.0. Tzw. przegubowa drabina obrotowa o wysokości ratowniczej 32 m ma więc wysokość o 300 mm niższą niż dla standardowych wariantów produkowanych zgodnie z normą EN 14043 dotyczącą drabin obrotowych. Powyższe daje straży pożarnej niezbędne „pole do poprawy”, gdy odgrywa to znaczenie. Pozostałe kluczowe wymiary wynoszą natomiast: długość 10300 mm, szerokość 2400 mm.

Drabiny obrotowe o zredukowanej wysokości

Na przykład zredukowane wysokości konstrukcyjne są wymagane wszędzie tam, gdzie w strefie prowadzenia działań jest wiele przejść, przejazdów pod wiaduktami lub bram wjazdowych z wysokościami poniżej wymogów współczesnych przepisów budowlanych, bądź tam, gdzie w remizach redukcja wysokości wymaga zastosowania specjalnego podwozia.
L32A-XS Flat zabudowano na dwuosiowym podwoziu Mercedes Benz Econic 1830 L 4x2 o dopuszczalnej masie całkowitej 16000 kg. Podwozie to wyróżniają silnik Euro 6 o mocy maksymalnej 220 kW/299 KM, rozstaw osi 4500 mm oraz dopuszczalne naciski na osie – przednią 6700 kg i tylną 9900 kg. Taki wybór przekłada się nie tylko na wysoki poziom niezawodności, ale i optymalną obsługą serwisową, ponieważ istnieje możliwość serwisowania tego podwozia w oparciu o bardzo dobrze rozwiniętą sieć autoryzowanych warsztatów Mercedes Benz. Do tego długość osi przedniej zredukowano, wskutek czego uzyskano szerokość auta zmniejszoną do 2,40 m. Co więcej, dla poprawy manewrowości, w tym obniżenia promienia skrętu, koła osi tylnej są skręcane przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych. Stało się to możliwe, gdyż oś tylną zaopatrzono w pojedyncze ogumienie o rozmiarze 385/55R22,5, czyli o innym rozmiarze niż na osi przedniej – 295/60 R22,5, oraz najważniejsze – w dodatkowy układ kierowniczy, poprawiający manewrowość w ciasnych przestrzeniach. Przy tym koła osi ostatniej mogą być nie tylko skręcane w układzie przeciwbieżnym, lecz i równoległym w stosunku do kół osi przedniej, co z kolei pozwala na poruszanie się w tzw. trybie krabiego chodu. Poza tym, chociaż dach kabiny został podniesiony o 170 mm, aby poprawić warunki pracy standardowej załogi 3-osobowej (1 + 2) oraz zapewnić miejsce dla podpór, całkowitą wysokość pojazdu dało się ograniczyć do trzech metrów.

REKLAMA

Specjalne oświetlenie bezpieczeństwa

Zestaw premierowej drabiny L32A-XS Flat 3.0 składa się z pięcioczęściowego ramienia głównego – pięciu sekcji wysuwanych przęseł i ramienia koszowego o długości 4650 mm, ze stałą rurą aluminiową w linii napowietrznej do zaopatrzenia w wodę i doprowadzenia zasilania 230V/400V. Wraz z tą nową drabiną obrotową Rosenbauer prezentuje urządzenia zabezpieczające SAFESTEPS i SAFESKY. SAFESTEPS to automatyczne przełączanie oświetlenia górnego LED na podium HL-M i zestaw drabinowy, w zależności od stanu eksploatacyjnego pojazdu kolorami zielony-pomarańczowy-czerwony. W ten sposób sygnalizuje się m.in. wejście na podium. SAFESKY składa się zaś z mocnych reflektorów LED, pokrywających obszar nad drabiną obrotową. Świecą one, aby lepiej rozpoznawać ewentualne przeszkody, takie jak linie napowietrzne w nocy lub przy słabej widoczności. Dodatkowo ciągłe oświetlenie LED drabiny obrotowej zapewnia optymalne warunki oświetleniowe i największe możliwe bezpieczeństwo zarówno w pobliżu samochodu, jak i podczas pracy przy urządzeniu. Na samym koszu znajduje się sześć reflektorów 24 V LED oraz dwa reflektory LED 230 V, a samo oświetlenie kosza też bazuje na diodach LED.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA