REKLAMA

L32A-XS Flat – Rosenbauer rozszerza udaną serię XS o nową drabinę obrotową o zredukowanej wysokości transportowej.Cz.2

L32A-XS Flat 3.0 to drabina samochodowa o całkowitej wysokości transportowej trzech metrów, czyli o 300 mm niższej niż dla standardowych drabin obrotowych. Cechują ją także wysoka niezawodność i optymalna użyteczność dzięki instalacji na podwoziu z niskowejściową kabiną oraz dodatkowy układ kierowniczy tylnej osi i zmniejszona szerokość pojazdu dla wzrostu zwrotności.

Wielofunkcyjny kosz ratowniczy

Jak w przypadku każdej drabiny obrotowej z serii XS, kosz ratowniczy L32A-XS Flat także charakteryzują ładowność 500 kg (5 osób) i zakres funkcji mogący się zmieniać w zależności od zastosowania. Specjalne adaptery na szynie kosza można przymocować do boków lub podłogi kosza, np. w celu ratowania otyłych pacjentów lub osób siedzących na wózku inwalidzkim. Dodatkowo osobna rampa ułatwia ratowanie osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto w zestawie kosz zawiera wyposażenie do gaszenia pożaru. Są to dysze chroniące ludzi i system doprowadzenia wody zintegrowany z konstrukcją nośną, który może być obsługiwany ręcznie lub zdalnie. Można oczywiście podłączyć działka wodno-pianowe oraz linie szybkiego natarcia – węże z bębnami. W przypadku rozszerzenia kosz ratunkowy może pomieścić między innymi elementy mocujące do aparatów tlenowych, sprzęt do nurkowania oraz różne urządzenia i komponenty zatrzymujące upadek z wysokości. Do tego dochodzi modułowy system do ratownictwa wysokościowego, zawierający m.in. pozycje takie jak oddzielne urządzenie do podwieszania urządzeń do zjazdu po linie, ręczną wciągarkę linową lub moduł do mocowania zbloczy i sprzętu do spuszczania ludzi na linie. Dostępne są również różne systemy kamer, których można używać do zdalnego monitorowania działań – przykładowo ramię i podłoga kosza mogą otrzymać kamery do monitorowania załogi kosza. Te ostatnie są szczególnie przydatne wtedy, gdy kosz pozostaje poza zasięgiem wzroku operatora, na przykład podczas pracy po drugiej stronie budynku w stosunku do położenia pojazdu lub gdy osoby ranne są przekazywane przed pojazdem.

Przydatne funkcje automatyczne

Szereg automatycznych funkcji ułatwia pracę z L32A-XS Flat 3.0 w wielu sytuacjach oraz czyni ją szybszą i bezpieczniejszą. Target Memory System (TMS) rejestruje ścieżkę prowadzącą do danego punktu, aby następnie móc uruchamiać się ponownie i automatycznie. Dzięki funkcji automatycznego powrotu (ARF) zestaw ratunkowy może wrócić w ten sam sposób, w jaki był podnoszony wcześniej. Pionowy system ratunkowy (VRS) wspiera obsługę w ratowaniu ludzi ze studni i szybów, ponieważ układ automatycznie trzyma zestaw ratowniczy pionowo nad zdefiniowanym punktem. Układ automatycznego powrotu ustawia natomiast drabinę z każdej pozycji automatycznie i bezpiecznie w pozycji spoczynkowej nad dachem kabiny kierowcy.

REKLAMA

Pierwszy egzemplarz dla FF Rothenburg

Po prezentacji na targach straży pożarnej „Florian” w Dreźnie pojazd trafi do klienta – Ochotniczej Straży Pożarnej w Rothenburg ob der Tauber. Odpowiada ona za ochronę przeciwpożarową w bawarskim mieście powiatowym o tej samej nazwie, którego znane na całym świecie średniowieczne stare miasto z wąskimi i tłocznymi uliczkami oraz wieloma historycznymi budynkami sprawia, że prowadzenie każdej akcji staje się wyjątkowym wyzwaniem.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA