REKLAMA

Łatwe narzędzie do regulacji deflektora powietrza robi ogromną różnicę

Prawidłowe ustawienie deflektora dachowego między ciągnikiem i naczepą może zaoszczędzić co najmniej jeden procent na rachunku za paliwo.

Producent
Fot. Producent

Aby ułatwić prostszą regulację, Scania wprowadziła ostatnio przełącznik na tablicy rozdzielczej do regulacji wysokości deflektora. Tylko bowiem 6-centymetrowa niepoprawna wysokość może spowodować jeden procent wzrostu zużycia paliwa, a przy 10 nieprawidłowych centymetrach wzrost zużycia paliwa wynosi nawet 1,5%.

REKLAMA

Po dostarczeniu od dealera deflektor jest pozycjonowany z uwzględnieniem najbardziej typowej wysokości naczepy. Zasada polega tu na tym, aby powietrze przepływało z deflektora nieco ponad przednią krawędzią naczepy lub nadwozia. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, a optymalne dostosowanie wymaga specjalistycznych obliczeń wykonanych przez warsztat.
Niemniej, gdy ciągnik zostaje połączony z naczepą, która różni się wysokością od normalnej, kierowca może sam dokonać regulacji za pomocą przełącznika. Po prostu obserwując, czy naczepa jest wyższa lub niższa od normalnej, da się odpowiednio dokonać drobnej regulacji. Jednocześnie zasadnicza wskazówka pozostaje w tej sferze taka, aby deflektor znajdował się nieco wyżej w stosunku do naczepy niż na odwrót, aby uzyskać lepszą wydajność paliwową.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA