REKLAMA

MAN RMMV Cz. 1

Rheinmetall na CANSEC 2019: ciężki terenowy samochód ewakuacji i ratownictwa technicznego na podwoziu MAN RMMV HX 10x10 - wysoka mobilność w terenie oraz możliwość ewakuacji ciężkich pojazdów

W operacjach w kraju i za granicą nowoczesne siły zbrojne zależą od pewnej, całodobowej mobilności i niezawodnej logistyki. Solidność, wszechstronność i funkcjonalność to najważniejsze kryteria militarnej wydajności - bez względu na to, jak złe są drogi i jak trudny okazuje się teren. Coraz ważniejszą rolę odgrywają także elastyczne i zintegrowane rozwiązania ochronne, pełniące kluczowe znaczenie dla utrzymania – zabezpieczenia bezpieczeństwa załogi podczas wykonywania zadań na terenach zagrożonych bezpośrednimi atakami ze strony wroga. Najnowsza generacja ciężarówek HX firmy Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) spełnia wszystkie te kryteria. Powyższe stanowi wynik dziesięcioleci jej doświadczenia w opracowywaniu, budowie i - przynajmniej nie najmniej - obsłudze aut wojskowych.

Na targach CANSEC 2019 Rheinmetall zaprezentował swój typ HX 10x10 Heavy Recovery lub HRV. Łączy on w sobie wysoką mobilność w terenie z wydajną eksploatacyjną i zdolnością do ewakuacji szerokiej gamy sprzętu kołowego czy nawet gąsienicowego. Jest w stanie ewakuować pojazdy w dwóch trybach holowania – poprzez ciągnięcie oraz podniesienie i ciągnięcie. Wysoce mobilny taktycznie 5-osiowy model w układzie napędowym 10x10 wyposażono bowiem w tylne ramię holownicze, dające możliwość podnoszenia pojazdów o masie do 15 ton, oraz moduł ewakuacyjny. Moduł ten stanowi bardzo wszechstronny system pomocy i wsparcia. Obejmuje żuraw o udźwigu do 23 ton (przy kącie obrotu 60º i w pozycji całkowicie wysuniętej), dwie niezależne wciągarki (Rotzler HZ090) do ewakuacji taboru oraz wciągarkę (kabestan) główną do samoewakuacji (Rotzler TR200). Zasadniczy żuraw cechuje możliwość pełnego obrotu – w zakresie 360° - wokół pojazdu ratowniczego. Ponadto HX 10x10 HRV może holować ładunki/inne pojazdy o masie do 15 ton podczepione do tylnego haka holowniczego. Dopuszczalna masa całkowita zestawu dochodzi zaś do 75 ton.

REKLAMA

Poza tym HX 10x10 HRV oferuje wysoki stopień ochrony załogi przed zagrożeniami balistycznymi, przeciwminowymi oraz IED, gdy otrzymuje kabinę integralnie opancerzoną. Przy tym istnieje możliwość instalacji jej nieopancerzonego odpowiednika. Oznacza to, że w zależności od potrzeb taktycznych auta mogą być wyposażone lub nie w zintegrowany system kabiny pancernej.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA