REKLAMA

Maksymalna indywidualność – modułowe zabudowy pożarnicze Rosenbauer Cz.2

Indywidualne pojazdy strażackie w nowej technologii modułowej (MT – Modular Technology). Są to konfigurowalne ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze dla gmin, przemysłu i lotnisk. Ich modułowa koncepcja projektowa bazuje na czterech podstawowych modułach dla maksymalnej różnorodności. Obsługa systemów gaśniczych, elementów konstrukcyjnych i urządzeń odbywa się poprzez jednolity interfejs użytkownika.

Rosenbauer MT Producent

Potężna technologia gaśnicza

Rosenbauer rozszerzył swoją ofertę autopomp i opracował model N130, specjalnie do instalacji w dużych cysternach samochodowych i przemysłowych pojazdach strażackich. Cechuje się ona wydajnością do 13 000 l/min przy 10 barach i wysokości zasysania trzech metrów oraz osiąga maksymalną wydajność 20 000 l/min w trybie zasilania przy ciśnieniu wlotowym 4 bar. N130 to jednostopniowa pompa normalnego ciśnienia wykonana z lekkiego metalu i brązu. Napęd odbywa się albo przez mocną przystawkę odbioru mocy pojazdu, albo przez przekładnię wału, wbudowaną w układ napędowy auta, co oznacza, że pełną moc napędową silnika można przełączyć na pompę lub napęd trakcyjny. Poza tym N130 idealnie łączy się z systemem dozowania środka pianotwórczego HYDROMATIC1200, mieszającego do 1200 l/min środka pianotwórczego z wodą gaśniczą. Opcjonalnie można zamontować pompę wysokociśnieniową Rosenbauer H5 o wydajności do 500 l/min przy 40 barach.

Ponadto w serii MT może być instalowanych kilka typów działek wodno-pianowych. Najwyższą wydajność da się osiągnąć dzięki sprawdzonemu działku RM130. Wyróżnia się ono wydajnością do 15 000 l/min wody lub mieszanki wodno-pianowej, które może podawać przez zdalnie sterowaną tzw. wieżyczkę dachową, w przypadku wykorzystania samej wody uzyskując maksymalny zasięg rzutu o wartości aż ponad 130 metrów. RM130 nadaje się też do stosowania proszku gaśniczego. Wówczas trzeba je zaopatrzyć w specjalną dyszę Chem-Core, z której proszek można nawet wprowadzić do strumienia wody.

REKLAMA

Intuicyjna obsługa

MT jest obsługiwany za pomocą nowego systemu operacyjnego Rosenbauer RBC LCS. Pozwala on na sterowanie wszystkimi systemami gaśniczymi, elektronicznymi elementami nadwozia i sprzętem przeciwpożarowym, takim jak generatory lub agregaty prądotwórcze zainstalowane w pojeździe, oraz odczyt stanu ich działania. Logiczna struktura Logic Control System i zrozumiałe menu z funkcjami oznaczonymi kolorami umożliwiają intuicyjną, poprawną i bezpieczną obsługę. Wszystkie istotne informacje są wyświetlane na przejrzystych wyświetlaczach, dzięki czemu każdy użytkownik od razu może zapoznać się z systemem.

Jak wszystko w MT, system operacyjny też cechuje modułowość i może on być konfigurowany indywidualnie. Dostępne są dwa różne wyświetlacze do obsługi pompy z tyłu oraz dla kabiny kierowcy do obsługi oświetlenia samochodu, systemów sygnalizacyjnych, wbudowanych generatorów itp.: duży, 10-calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z przełączaniem dzień/noc (automatyczny i ręczny) oraz kątem widzenia 85° i 3,5-calowy wyświetlacz. Wprowadzanie poleceń sterujących odbywa się za pomocą klawiatur przystosowanych do rękawic lub opcjonalnie za pomocą ekranu dotykowego. Podstawowymi funkcjami pompy można także sterować z kabiny kierowcy, a wszelkie funkcje da się aktywować za pomocą przycisku awaryjnego, aby zabezpieczyć auto przed opuszczeniem kabiny.

Jeden wygląd dla klienta

Nowy system operacyjny RBC LCS jest używany nie tylko w MT, ale we wszystkich nowych pojazdach Rosenbauera. Wspomaga to płynną zmianę między różnymi typami pojazdów ratowniczych i okazuje się szczególnie korzystne w przypadku większych flot zawodowych straży pożarnych. Przy tym premierowe pojazdy Rosenbauera zachowują wiele wspólnego pod względem wzornictwa. W MT wyrażono to poprzez przejrzysty, zorientowany na funkcje i nowoczesny język designu z wyraźnymi detalami, takimi jak trójkątny kształt stopki zbiornika, kątowe błotniki, zewnętrzny wskaźnik poziomu paliwa lub tzw. galeria dachowa z paskami LED na całej długości nadwozia (do oświetlenia otoczenia i opcjonalnie ze zintegrowanym niebieskim światłem), aby wymienić tylko kilka najbardziej charakterystycznych przykładów.

Podobnie jak samą konstrukcję, technologię gaszenia i obsługę, projekt zewnętrzny MT również można zrealizować zgodnie z wymaganiami danego klienta. Projekt łączy się z technologią, tworząc modułową całość na moment, w którym technika przeciwpożarowa powinna oferować dokładnie to, co istotne.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA