REKLAMA

Mega pociągi drogowe dla kopalń odkrywkowych w Australii

Koncern Volvo wraz z autoryzowaną przez niego holenderską niszową firmą przebudowującą BAS Mining dostarcza do Australii niezwykle ciekawe wielotonowe i wieloosiowe pociągi drogowe. Są one określone jako duże projekty pociągów drogowych i przeznaczone do obsługi kopalń odkrywkowych, a dokładnie przewozu rudy, węgla czy innego urobku.

Producent
Fot. Producent

Ciągnikiem jest tu specjalnie wzmocniony model FH16 w wydaniu 3-osiowym, w układzie napędowym 6x4 – typ FH16 6x4. Zazwyczaj otrzymuje on długą kabinę, wzmocnione, 3,5-calowe siodło oraz silniki w nastawach o mocach maksymalnych od 600 do 750 KM. Jednostki te mogą spełniać normy czystości spalin Euro 3, 5 bądź 6. Co więcej, egzemplarze aut przeznaczone na rynek australijski pochodzą z tamtejszej montowni szwedzkiego potentata, mieszczącej się w miejscowości Wacol i istniejącej od 1972 roku.

REKLAMA

Z ciągnikiem tym sprzęga się zestaw podwójnych naczep – tzw. B-double trailer. Są to wzmocnione naczepy wywrotki tylnozsypowe, każda z czterema osiami z podwójnym ogumieniem. Naczepy te łączy się ze sobą za pomocą specjalnego wózka – tzw. dolly – 3-osiowego, także z podwójnym ogumieniem. Powyższe daje w sumie 14 osi zestawu – 3 ciągnika, 2x4 obu naczep i 3 dolly. Pojemność ładunkowa tej kombinacji wynosi 96 m3, z kolei maksymalna ładowność aż 172800 kg. Niemniej, możliwe są konfiguracje z jeszcze większą liczbą naczep, cechujące się dopuszczalną maksymalną masą całkowitą zestawu na poziomie aż 325000 kg.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA