Mercedes-Benz Truck na targach IFAT 2022 Cz.3

Na targach IFAT 2022 w Monachium Mercedes-Benz Trucks pokazał zrównoważone rozwiązania mobilnościowe do zastosowań komunalnych. Swoją światową premierę mial w pełni elektryczny eEconic. eEconic jako śmieciarka może obsłużyć niemal każdą miejską trasę zbiórki odpadów po jednorazowym naładowaniu akumulatora. Po raz pierwszy koncern przedstawił też eActrosa ze zelektryfikowanymi rozwiązaniami do obsługi zabudów. Przy tym eActros i eEconic są elementem zintegrowanej, całościowej oferty, obejmującej kompleksowy eConsulting i inteligentne rozwiązania cyfrowe. Typoszereg Unimog promowano zaś jako niezawodny pakiet mocy z różnorodnymi możliwościami w zakresie montażu osprzętu i zabudów do najróżniejszych zastosowań.

Inteligentne rozwiązania cyfrowe dla jeszcze efektywniejszej eksploatacji

Aby maksymalnie wykorzystywać możliwości eActrosa i eEconica, w najlepszym możliwym stopniu włączając te elektryczne ciężarówki w codziennie wykonywane zadania, oraz zaoszczędzić czas, wysiłek i jak najbardziej uprościć przejście na elektromobilność, Mercedes-Benz Trucks udostępnia swoim klientom szereg rozwiązań cyfrowych, z których można korzystać za pomocą portalu Fleetboard. Są to m.in. zindywidualizowany Charge Management System, umożliwiający przykładowo tworzenie profili ładowania, oraz Logbook – dziennik zawierający szczegółowe dane na temat czasów jazdy, postoju i ładowania. Kolejne narzędzie – Mapping-Tool – w czasie rzeczywistym pokazuje aktualną lokalizację danego pojazdu oraz informuje, czy znajduje się on w ruchu, stoi, czy trwa jego ładowanie, a także, jaki jest poziom naładowania akumulatora.

REKLAMA

Dla eActrosa i eEconica dostępna jest również umowa serwisowa Mercedes-Benz Complete, umożliwiająca optymalną eksploatację taboru. Ten bogaty pakiet świadczeń obejmuje prace warsztatowe związane z serwisowaniem i naprawą całego pojazdu oraz jego układu napędowego, łącznie z wymianą zużytych części. Element umowy serwisowej zawsze stanowi intensywne wsparcie klienta w ramach Mercedes-Benz Uptime – inteligentnego systemu rejestrującego wszystkie istotne dane pojazdu, od ciśnienia w oponach, przez silnik, po stan akumulatora. W tym kontekście system Mercedes-Benz Uptime został już rozszerzony o ponad 100 reguł specyficznych dla pojazdów elektrycznych, w tym np. stały monitoring procesów ładowania czy przebiegów napięcia w odniesieniu do akumulatora wysokiego napięcia. Dodatkowo informacje te są dostępne na nowym chmurowym portalu dla klientów. Dzięki sieciowemu połączeniu auta, usługi Mercedes-Benz i firmy transportowej da się łatwiej zaplanować wizyty w warsztacie oraz znacznie ograniczyć nieprzewidziane przestoje.

Specjalistyczne doradztwo umożliwiające dostosowanie elektromobilności do potrzeb

Niezależnie od techniki napędowej, każda inwestycja w pojazd użytkowy musi być opłacalna dla przewoźnika w jego codziennej działalności. Ponadto, szczególnie w przypadku samochodów z napędem w pełni elektrycznym, konieczne staje się uprzednie rozeznanie szeregu kwestii – są to m.in. odpowiedzi na kluczowe pytania, takie jak: Na jakich trasach mogą być eksploatowane pojazdy elektryczne? Jakie przedsięwzięcia i inwestycje budowlane mogą być konieczne w bazie operacyjnej? Tym ważniejsze jest więc, aby nie tylko sprzedać klientowi elektryczną ciężarówkę, ale także towarzyszyć mu na drodze do elektryfikacji jego floty. Elektromobilność jest w końcu czymś więcej niż tylko wprowadzeniem nowych napędów. Właśnie dlatego koncern włączył zarówno eActrosa, jak i eEconica w ekosystem biznesowy, obejmujący też ofertę doradczą umożliwiającą maksymalne wykorzystanie taboru oraz optymalizację całkowitych kosztów posiadania. Przykładowo na podstawie istniejących tras przejazdów na potrzeby danego klienta można określić realistyczny i przekonujący profil zastosowań elektrycznych ciężarówek. Ponadto, oprócz elektryfikacji bazy operacyjnej, elementem tzw. eConsultingu mogą być – zależnie od życzenia klienta – wszelkie kwestie dotyczące planowania, przygotowania i realizacji inwestycji związanych z infrastrukturą ładowania oraz przyłączeniem do sieci – Mercedes-Benz Trucks zawarł specjalnie w tym celu strategiczne partnerstwo z firmami Siemens Smart Infrastructure, ENGIE i EVBox Group. Na życzenie pozostaje jeszcze dostępna pomoc w ustaleniu możliwości uzyskania dotacji publicznych na infrastrukturę i pojazdy.

REKLAMA