REKLAMA

Mercedes Sprinter – W wirtualnym świecie Cz.1

Patrząc na część nowego Sprintera przeznaczoną do przewożenia towarów można było by stwierdzić, że to zwyczajny samochód dostawczy. Ale postawienie takiej tezy to nic bardziej mylnego. Nowy Mercedes Sprinter wprowadza w nas w wielki cyfrowy świat poprzez rozbudowane multimedia (MBUX za dopłatą) ze sztuczną inteligencją i możliwością połączenia z Internetem.

Bartosz Wojtowski

Multimedia nie tylko mają umilić czas spędzany za kierownicą, ale tak że wesprzeć kierowcę w jego codziennej pracy. Na komendę „ Hej Mercedes” usłyszymy pytanie asystentki „ W czym mogę Ci pomóc?”; w ten sposób możemy wprowadzić adres w nawigacji czy też zarządzać multimediami, a także dowiedzieć się jaka będzie pogoda. Sztuczna inteligencja uczy się naszych przyzwyczajeń (komend). Mercedes dla grupy pojazdów dostawczych (zwanej „Vans”) ma też dedykowaną platformę do wsparcia biznesu dzięki której możemy zwiększyć wydajność naszej floty czy też monitorować stan techniczny pojazdów w czasie rzeczywistym, a to nie jest bez znaczenia w trakcie wykonywania czynności przewozowych.
Samochód testowy wyposażony był w bez kluczykowy system. Sprintera uruchamiało się za pomocą przycisku „Start”; obok niego był przycisk wyłączający system start & stop. Dobrze leżąca w dłoniach wielofunkcyjna kierownica wykończona skórą znana jest z osobowych Mercedesów. Z lewej strony na ramieniu kierownicy obsługujemy ekran znajdujący się pomiędzy obrotomierzem a licznikiem prędkości oraz tempomat. Z prawej strony sterujemy ekranem multimedialnym, telefonem oraz wywołujemy funkcje głosowe. Przewijanie kolejnych wskazań na ekranach odbywa się za pomocą mini touchpadów; i trzeba się do tego przyzwyczaić.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA