REKLAMA

Militarne sukcesy Tatra Trucks na rynku rodzimym oraz rynkach eksportowych

Tatra Trucks dostarczy dziesiątki pojazdów do armii Republiki Czeskiej i na eksport.

W tym roku przedsiębiorstwo wygrało kolejny kontrakt na dostawę ciężarówek dla rodzimej armii. W najbliższych latach Ministerstwo Obrony kupi 71 ciężarówek za ponad pół miliarda koron. Dokładnie w ciągu najbliższych dwóch lat dostawy obejmą 37 pojazdów klasy tonażowej ciężkiej z linii modelowej FORCE i 34 samochody klasy tonażowej średniej z linii modelowej TACTIC. Kolejne 30 sztuk FORCE może być przekazane w razie potrzeby w latach 2022–2024. Kontrakt o wartości prawie 557 milionów koron zostanie zrealizowany na podstawie umowy podpisanej w połowie sierpnia tego roku.

Nowe auta zwiększą zdolności przewozowe i poprawią wsparcie logistyczne jednostek wojska czeskiego. Będą służyć do wykonywania zadań w szkoleniu bojowym, podczas operacji zagranicznych oraz przy rozmieszczaniu jednostek wojskowych w akcjach ratowniczych i humanitarnych. Tym bardziej, że podmiot jest jednym z tradycyjnych dostawców kołowego sprzętu transportowego dla czeskich sił zbrojnych i jednostek Zintegrowanego Systemu Ratowniczego. W samej armii Republiki Czeskiej znajduje się ponad 3000 ciężarówek marki Tatra w różnych modyfikacjach.

REKLAMA

Poza tym obecnie firma pracuje nad innymi dużymi projektami dla czeskich sił zbrojnych i użytkowników za granicą. Na targach IDET 2019 jej przedstawiciele oraz reprezentanci Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej zawarli umowę o wartości około 500 milionów CZK na 31 wojskowych ciężkich samochodów terenowych FORCE do transportu kontenerów. W czerwcu tego roku Ministerstwo Obrony podpisało również zamówienie na 62 pojazdy opancerzone TITUS na podwoziach Tatry. Tym samym jako kluczowy kooperant wytwórca z Koprzywnicy będzie uczestniczył w ich produkcji.

Ponadto w tym roku zakład zdobył kilka innych istotnych zleceń wojskowych. Najważniejsze z nich dotyczy sprzedaży do Jordanii. Obecnie zaczyna się jego realizacja – na podstawie już podpisanych zamówień odbywać się będą stopniowe dostawy o wartości ponad 1 miliarda CZK łącznie 328 podwozi z serii FORCE 4x4, a liczba zamawianych egzemplarzy może ulec zwiększeniu. Kolejnym ważnym rynkiem, na którym ostatnio producent odniósł sukces dzięki wariantom wojskowym, jest Turcja. Tegoroczne zamówienie na 29 przedstawicieli rodziny FORCE 8x8 może być taką pierwszą jaskółką, szczególnie że fabryka bierze jeszcze udział w innych przetargach dla lokalnej armii, głównie odmian logistycznych, ciągników z naczepami, wersji ratowniczych oraz specjalnych wydań do zabudowy.

W tym roku kontynuowano także przekazywanie podwozi do zastosowań wojskowych do Brazylii, będącej tradycyjnym klientem od kilku lat. W tym roku Tatra wygrała kontrakt na 56 kompletnych podwozi w konfiguracjach 4x4 i 6x6, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Dostawy do Brazylii obejmują też trzy pojazdy specjalne ze zmilitaryzowanej gamy TERRA z podwoziem w konfiguracji układu napędowego 8x8, które posłużą jako nośniki zestawów mostów pontonowych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA