Mobilne stacje paliw: Rheinmetall RMMV zdobywa zamówienie Bundeswehry na lotniskowe samochodowe cysterny paliwowe

Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) zdobył ważne zamówienie na pojazdy specjalne dla Bundeswehry. Niemieckie Siły Zbrojne zawarły z nim bowiem umowę na dostawę w sumie 48 samochodowych cystern paliwowych do użytku na licznych lotniskach armii niemieckiej. Ponadto istnieje możliwość zakupu kolejnych pięciu pojazdów tego typu.

Rheinmetall RMMV Producent

Zaksięgowane w czerwcu 2022 roku zamówienie – jak to określono – ma wartość dwucyfrową. wyrażoną w milionach EUR Zdobywając ten kontrakt koncern nadal umacnia swoje silne więzi z Bundeswehrą nie tylko w sferze samych dostaw, ale i głównie w obszarze odpowiedzialności za wsparcie i utrzymanie floty pojazdów. Teraz, dwa lata po tym, jak Bundeswehra zamówiła w RMMV – Rheinmetall 342 wywrotki oparte o system roll-off, spektrum zastosowań wybranych samochodów nadal się rozszerza.

Walcząc o tę umowę RMMV pokonał konkurencję w przetargu publicznym. Dostawy rozpoczną się w lipcu 2023 roku – zgodnie ze specyfikacją klienta ostatnie egzemplarze zostaną wysłane przed końcem 2024 roku. Przy tym zamówienie obejmuje nie tylko same podwozia, ale także dostawę kompletnych zabudów do tankowania oraz narzędzi specjalnych. Ponadto zawarto umowę o świadczenie usług dodatkowych – porozumienie to obowiązuje przez okres dwunastu lat po czasie dostawy.

Lotniskowa cysterna paliwowa TGS 8x4 została opracowana w ścisłej współpracy z firmą Esterer GmbH & Co. KG z Helsy koło Kassel – renomowanym producentem zabudów cystern samochodowych do użytku cywilnego i wojskowego. Pojazd wyróżnia kilka cech, w tym: bardzo duża pojemność zbiornika wynosząca do 22 000 litrów, filtr najnowszej generacji oraz system cyfrowego nadzoru i kontroli zabudowy, który można połączyć z zewnętrznymi systemami informacyjnymi. Poza tym obszerna dokumentacja pojazdów i części zamiennych jest dostępna w formacie cyfrowym, wspierana przez globalną wojskową sieć serwisu i wsparcia. Zamówienie to pozostaje ważne dla Rheinmetall nie tylko dlatego, że pogłębia relacje biznesowe Grupy z Bundeswehrą – po raz pierwszy podmiot może też zademonstrować – we współpracy z Esterer – swoją specjalistyczną wiedzę w dziedzinie wojskowych lotniskowych cystern samochodowych.

Rheinmetall MAN Military Vehicles jest jednym z wiodących na świecie producentów i dostawców rozwiązań obronnych w dziedzinie logistycznej mobilności lądowej – tzn. ciężarówek wojskowych wielu różnych typów z ogromną różnorodnością w zakresie montowanych na nich specjalnych zabudów. Jako część działu Vehicle Systems przedsiębiorstwa Rheinmetall – RMMV pełni rolę centrum doskonałości Grupy w zakresie pojazdów wojskowych i zmilitaryzowanych pojazdów logistycznych. Współwłaścicielami spółki joint venture z siedzibą w Monachium są Rheinmetall AG z 51% udziałów oraz MAN Truck & Bus SE z 49%. Wraz ze swoimi poprzednikami, RMMV może też wskazać na przeszło 100-letnią tradycję budowania ciężarówek spełniających najbardziej rygorystyczne standardy wojskowe. Wszystkie pojazdy wojskowe Rheinmetall MAN są wytwarzane w zakładzie firmy w Liesing pod Wiedniem.

Zobacz również:
WYBRANE DLA CIEBIE

TRANSPORT WOJSKOWY

Oficjalne otwarcie pierwszego państwowego warsztatu w bazie lotniczej Gilze-Rijen

Dostawy zmilitaryzowanych ciężarówek nowej Scanii Gryphus do bazy lotniczej Gilze-Rijen spowodowały, że ta lokalizacja została wyznaczona na jeden z czterech Państwowych Warsztatów Obronnych (SOW). W tych warsztatach technicy zbrojeniowi pracują nad różnymi pojazdami Gryphus pod nadzorem specjalistów ze Scanii. Dzięki nowemu warsztatowi holenderskie siły zbrojne oraz Scania robią kolejny krok w dalekosiężnej współpracy. Oficjalne otwarcie SOW w Gilze-Rijen nastąpiło w dniu 25 października.

TRANSPORT WOJSKOWY

Pierwsze dostawy systemów przeciwlotniczych „mała Narew”

4 października 2022 roku ukazała się informacja, że w celu przyśpieszenia osiągania zdolności bojowych w zakresie zwalczania zagrożeń powietrznych, w tym głównie rakietowych pocisków manewrujących, z końcem września 2022 roku na wyposażenie Sił Zbrojnych RP zostały wprowadzone pierwsze egzemplarze rakietowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu opartego na rakietach CAMM, których producentem jest brytyjska firma MBDA UK.

TRANSPORT WOJSKOWY

Czeskie i międzynarodowe sukcesy Tatry

Tatra Trucks pracuje nad kolejnymi projektami dotyczącymi modernizacji uzbrojenia i sprzętu Armii Republiki Czeskiej. Należą do nich np. projekty nowych kołowych haubic samobieżnych Caesar 8x8 oraz systemów rakietowych obrony powietrznej Spyder, dla których Tatra Trucks ma dostarczyć wojsku odpowiednie podwozie, ponownie z serii Force.

TRANSPORT WOJSKOWY

MSPO 2022: Specjalistyczny pojazd inżynieryjno-saperski KRISTA

Podczas XXX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, na stoisku B5 spółki Jelcz (wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej) i Jakusz zaprezentowały specjalistyczny pojazd inżynieryjno-saperski KRISTA, wyposażony w pojemnik przeciwwybuchowy do transportu niewybuchów i innych materiałów niebezpiecznych.

REKLAMA