REKLAMA

Mobilne, turbinowe gaszenie w terenie: Magirus przedstawia TLF AirCore

Innowacyjny, terenowy pojazd z wydajną turbiną gaśniczą AirCore zamontowaną na urządzeniu podnoszącym otwiera nowe, niedostępne wcześniej możliwości skutecznego zwalczania pożarów w lasach i na dużych powierzchniach, jak łąki. Do tego idealnie nadaje się do schładzania, zraszania czy nawet odkażania dużych powierzchni.

Magirus TLF AirCore Jarosław Brach

Magirus TLF AirCore łączy sprawdzoną technologię AirCore w urządzeniu podnoszącym ze zbiornikiem na środek gaśniczy o pojemności 3500 litrów i podwoziem specjalnie przystosowanym do jazdy w terenie. W rezultacie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej jest w stanie dostarczyć turbinę gaśniczą z własnym zapasem środka gaśniczego do miejsc rozmieszczania. Ten nowy typ mobilnego pojazdu pod względem parametrów i wyposażenia przyjmuje i dalej rozwija sprawdzone w praktyce rozwiązania do gaszenia pożarów lasów z krajów takich jak Francja i Włochy. Generowane przez turbinę strumień wody lub mgła wodna, z możliwością dodania środka pianotwórczego, podawane na znaczną odległość, służą do zabezpieczania dużych powierzchni, ochrony ludzi, wentylowania stref gaszenia, usuwania dymu, poprawy widoczności oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia poprzez redukowanie ciepła z pożaru. System składa się z dwóch zasadniczych elementów – turbiny wytwarzającej silny strumień powietrza, gwarantujący transportowanie kropelek wody na dużą odległość, oraz układu ceramicznych dysz, dedykowanych do wytwarzania mikro-kropelek wody.
Przy wysokości około 3,4 metra, szerokości 2,5 metra i długości całkowitej prawie 7 metrów oraz rozstawie osi wynoszącym zaledwie 3690 mm TLF AirCore cechują kompaktowość i zwrotność. Niezbędną moc i trakcję zapewnia podwozie IVECO Eurocargo FF150-32WS z silnikiem o mocy 235 kW (320 KM), uzupełnionymi przez w pełni automatyczną skrzynia biegów Allison i nowej generacji system automatycznego zarządzania układem napędowym (system ADM). Poza tym dzięki pasywnej technologi oczyszczania spalin HI-SCR silnik spełnia najnowszą normę emisji spalin EURO VI d. Zapobiega to niepożądanemu czyszczeniu układu wydechowego podczas pracy.
Wskutek połączenia podwozia, zabudowy i technologii gaśniczej TLF AirCore spełnia wszelkie wymagania dotyczące wysokich osiągów i bezpieczeństwa w zastosowaniach terenowych. Na przykład, aby uzyskać możliwie najniższy środek ciężkości, obniżono położenie zbiornika, jednocześnie zwracając uwagę na możliwie równomierny rozkład masy między osiami. W następstwie dużego prześwitu, wynoszącego 390 milimetrów, i pojedynczym oponom, pojazd z łatwością radzi sobie z dużymi nachyleniami terenu oraz umożliwia brodzenie do 860 mm. Oprócz funkcji pump&roll, dysze do samoobrony zapewniają załodze wysokie bezpieczeństwo. W skład układu wchodzi 300 litrów środka gaśniczego do samoobrony, 3000 litrów wody i 200 litrów środka pianotwórczego. Są one wykorzystywane optymalnie dzięki AirCore i wydajnej technologii mgły wodnej.
Turbinę gaśniczą AirCore MFT60-H za pomocą podnośnika można podnieść nawet o 800 milimetrów i obracać lub pochylać o 360 stopni. Zwiększona wydajność AirCore, dochodząca do 6000 litrów na minutę, umożliwia uzyskanie maksymalnego zasięgu rzutu środków gaśniczych i dużą głębokość penetracji przez nie zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i podczas gaszenia pożarów roślinności. Możliwe jest również szerokie stosowanie środków zwilżających czy odkażających. Nowy, dodatkowy monitor w AirCore, wraz z turbiną, gwarantuje rozprowadzanie różnych ilości wody w różnych kierunkach, tym samym zabezpieczając maksymalną elastyczność. TLF AirCore kontroluje całą technologię gaśniczą z chronionej kabiny kierowcy.
Przestronne przedziały wyposażenia, system dozowania piany CaddiSys NetzMix, pompa wysokociśnieniowa i rury chronione przed wysoką temperaturą dopełniają koncepcji auta. Ponadto dostępne są liczne opcje, takie jak system kontroli ciśnienia w oponach, wciągarki lub kabina nadciśnieniowa. Przy pomocy przyczepy da się dodatkowo zwiększyć ilość zabieranych środków gaśniczych, umożliwiając autonomiczną pracę pojazdu nawet do 20 minut. Powyższe daje niedostępne wcześniej opcje skutecznego zwalczania pożarów roślinności.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA