REKLAMA

Modernizacja pojazdu komunalnego średniej klasy z zaawansowaną technologią (AT) Cz.1

Nowe elementy konstrukcyjne i ulepszenia techniczne dla sprawdzonego wszechstronnego urządzenia. Nowa koncepcja oświetlenia z wysokowydajnymi taśmami LED w galerii dachowej Nowy system operacyjny z wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości. Nowy system dozowania bezpośredniego wtrysku środka pianotwórczego.

AT to pojazd premium w miejskiej ofercie Rosenbauera. Definiuje stan wiedzy w zakresie działań przeciwpożarowych i nieustannie wyznacza nowe standardy w sferze bezpieczeństwa i ergonomii, technologii nadwozi i gaszenia pożarów, oświetlenia i projektowania. Teraz został przerobiony - w tym samym czasie wprowadzono szereg innych ulepszeń technicznych i innowacji. W kwestii wyglądu zauważalny pozostaje lifting – widać go głównie w nowo zaprojektowanej galerii dachowej, nowej, atrakcyjnie ukształtowanej nadbudowie dachu, zmienionym panelu dokowania między kabiną kierowcy a kabiną załogi, nowej obudowie przedziału pompowego oraz zupełnie nowej koncepcji oświetlenia.

Nowoczesna technologia oświetleniowa

Z jednej strony nowy pakiet oświetlenia dla AT składa się z maksymalnie trzech wysokowydajnych taśm LED, zintegrowanych z galerią dachową w sposób efektywny i oszczędzający miejsce. Dzięki strumieniowi świetlnemu 1650 lm / m i temperaturze barwowej 5000 K zapewniają bardzo jasne, zbliżone do światła dziennego i nieoślepiające oświetlenie bliskie i sceniczne. Poza tym AT można wyposażyć w obrotowy i wychylny maszt oświetleniowy LED FLEXILIGHT z najaśnicami 8 x 4000 lm, dodatkowo poprawiający widoczność na odległość – zastosowane w nim najaśnice mogą świecić w górę i skupiać się na jednym miejscu. Z drugiej strony nowe, mocne światła ostrzegawcze LED znajdują się na nowo zaprojektowanej nadbudowie dachu i z tyłu nadwozia. Na życzenie światła ostrzegawcze można zamontować na kratce pojazdu i innych miejscach. Optyczne składowe ostrzegawcze AT uzupełniają kolorowe paski LED w galerii dachu, migające razem z innymi światłami ostrzegawczymi. Do tego nowe, mocne tylne światła ładnie zintegrowano z tylnymi mocowaniami opraw.

REKLAMA

Optymalne oświetlenie

Nowa klapa tylna także została zaopatrzona od wewnątrz w nowe paski LED, bez odblasków i cieni oświetlające obszar roboczy operatora. W przedziałach sprzętowych z trzech stron zamontowano nowe, bardzo intensywne paski LED, zapewniające światło pod każdym kątem. W kabinie załogi oświetlenie ambientowe w zadaszeniu, kierownica z pośrednim oświetleniem oraz opcjonalne oświetlenie podłogowe na kanapach gwarantują jednolite oświetlenie. Na zewnątrz AT kontur podłogi może być oświetlony, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania oraz w trakcie pracy wokół pojazdu.

Nowa koncepcja obsługi

AT jest obsługiwany przez nowy system operacyjny Rosenbauer RBC LCS. Dzięki swojej logicznej strukturze i zrozumiałej nawigacji po menu z kolorowymi funkcjami i przyciskami szybkiego wyboru, zawsze pozwala na intuicyjną poprawną i bezpieczną obsługę zarówno systemów gaśniczych, jak i wszystkich innych elementów elektrycznych/elektronicznych. Dzięki podkreśleniu głównych elementów sterujących nawet niedoświadczeni strażacy mogą szybko i łatwo obsługiwać urządzenia w zakresie ich podstawowych funkcji. Polecenia sterujące wprowadza się jak zwykle za pomocą klawiszy funkcyjnych i szybkiego wyboru lub opcjonalnie na ekranie dotykowym. Dotykowe panele klawiszy mają nową powierzchnię z zauważalnymi krawędziami i lepszą widocznością dzięki podświetlanym diodom LED. Oprócz pól z 5 lub 15 przyciskami dostępne jest teraz podwójne pole, na przykład do otwierania/zamykania rolet sterowanych elektrycznie.

Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości

Wszystkie istotne informacje są wyraźnie widoczne na nowych wyświetlaczach. Nowy, 10-calowy wyświetlacz służy zarówno z tyłu do sterowania sprzętem przeciwpożarowym, jak i w kabinie kierowcy do obsługi sprzętu oświetleniowego, systemów sygnalizacyjnych, wbudowanych generatorów itp. Jest on niezwykle jasny (1000 cd / m2), o wysokiej rozdzielczości (1280 x 800) oraz umożliwia szeroki kąt widzenia (85° ze wszystkich stron) i ma automatyczne przełączanie dzień/noc, które da się też obsługiwać ręcznie. Poza tym tylny wyświetlacz ma regulowaną wysokość. Nowy wyświetlacz 3,5 "jest zaś dostępny dla montażu w cienkich panelach nadwozia itp.

Praktyczny przycisk przybycia do akcji (scene arrival button)

Poprzez przycisk przybycia do akcji, AT można przygotować do normalnej pracy po naciśnięciu jednego przycisku. Następujące funkcje mogą być aktywowane jednocześnie: światła przednie, syrena, światła awaryjne, system kierowania ruchem (z dowolnie programowalnymi tekstami), oświetlenie miejsca akcji i wbudowany generator. Co więcej, nowa koncepcja obsługi występuje we wszystkich pojazdach strażackich Rosenbauera. Wspomaga to płynne przełączanie między różnymi typami aut i okazuje się szczególnie korzystne w przypadku większych flot.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA