REKLAMA

Najciekawsze samochody ratownicze i ratowniczo-gaśnicze na tegorocznych targach IFRE-EXPO Cz.5

W dniach od 6 do 8 czerwca w Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych – IFRE-EXPO. Uczestniczyła w nich większość z liczących się w naszym kraju producentów specjalistycznych zabudów ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych, co ważne – poza IVECO Magirus – wszystkich dysponujących u nas bazą wytwórczą w postaci zakładów lub przynajmniej montowni, jak Rosenbauer Polska. Oprócz tego z dostawców samych podwozi odrębne – własne stoisko przygotował Kamaz Polska. Oto najciekawsze pokazane przez nich pojazdy.

Jarosław Brach

PS Bocar

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 1/0,8 na uterenowionym podwoziu Fuso Canter typ 6C18D.

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 1/0,8 na uterenowionym podwoziu Fuso Canter typ 6C18D. Nośnik ten wyróżniają: silnik o mocy maksymalnej 129 kW/175 KM, napęd na obie osie – 4x4, blokady mechanizmów różnicowych, funkcja dołączania napędu na przód, system ABS, dopuszczalna masa całkowita 7500 kg oraz wydłużona, załogowa, zespolona, 6-osobowa kabina z miejscami w układzie 1+1+4. Kabina ta ma m.in. centralny zamek, seryjną klimatyzację oraz immobilizer.

REKLAMA

Wykonana przez PS Bocar zabudowa w sferze konstrukcji i poszycia to struktura metalowo-kompozytowa. Dostała wodo- i pyłoszczelne żaluzje aluminiowe z zamknięciem rurowym BARlock, pięć schowków w układzie 2+2+1 – symetrycznie po dwa na każdą stronę plus tylny przedziału autopompy – oraz oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne w technologii LED. Zbiorniki środków gaśniczych są dwa, oba kompozytowe: wody o pojemności 1000 l i środka pianotwórczego o pojemności 100 l. W skład układu wodno-pianowego weszły m.in autopompa dwuzakresowa typ A 8/8 o wydajności 1300 l/min przy ciśnieniu 8 barów, ręczny dozownik środka pianotwórczego (3%,6%), zwijane elektryczne i ręczne szybkie natarcie z wężem o długości 30 m z prądownicą wysokociśnieniową oraz układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia. Wyposażenie standardowe obejmuje: generator sygnałów dźwiękowych BOS 200 – 200 W, maszt oświetleniowy z najaśnicami LED, sprzęt łączności radiowej – radiostację przewoźną, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, falę świetlną, kamerę cofania z monitorem w kabinie oraz wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 4 ton. Na liście wyposażenia opcjonalnego znalazły się zaś m.in.: agregat prądotwórczy oraz wyspecyfikowany przez konkretnego odbiorcę sprzęt pożarniczy i ratowniczy.

Wymiary tego pojazdu są następujące: długość 6800 mm, szerokość 2125 mm, wysokość 2650 mm.

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA