REKLAMA

Nordic Recycling uruchamia śmieciarkę Volvo FE Electric

Nordisk Återvinning Service AB zamówił w Volvo Trucks pięć w pełni elektrycznych ciężarówek. Niedawno została dostarczona druga z nich. Zaopatrzono ją w całkowicie elektryczną zabudowę z funkcją tylnego ładowania, która poradzi sobie ze zbieraniem śmieci w południowo-zachodnim Göteborgu

Volvo Producent

Elektryczna śmieciarka Volvo FE Volvo FE Electric toczy się cicho po ulicach południowo-zachodniego Göteborga.

Nordisk Återvinning Service AB została założona w Szwecji w 2011 roku i jest spółką zależną w całości należącą do Norsk Gjenvinning Renovasjon AS. Skupia się na gminach i przedsiębiorstwach międzygminnych zajmujących się zbiórką odpadów domowych. Nordisk Återvinning Service AB jest dziś wiodącym graczem w branży odpadów z gospodarstw domowych. Przy 150 pracownikach sprzedaż szacuje się na około 250 milionów SEK.

Odbiór śmieci dla miasta Gothenburg, recykling i woda

Obecnie na Nordisk Återvinning przypada ponad 50% zbiórki odpadów dla miasta Gothenburg, Cycles i Water Gothenburg, zarówno w północno-wschodniej, jak i południowo-zachodniej części Göteborga. Wszystkie pięć nowych elektrycznych samochodów będzie jeździło w południowo-zachodnim Göteborgu. Dyrektor generalny Norsk Gjenvinning Renovasjons, Jørgen Nikolai Pettersen, mówi: „Postanowiliśmy odważyć się podjąć wyzwanie, bo widzimy, że w przypadku ciężarówek elektrycznych pojawia się ich coraz więcej. Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy dowiedzieć się więcej na ten temat i sami być częścią tego rozwoju. Jesteśmy dumni, że Nordisk Återvinning, który zawsze był mocno skoncentrowany na ochronie środowiska, jako pierwszy w Göteborgu wprowadził do eksploatacji śmieciarkę Volvo FE Electric. Przez długi czas pracowaliśmy na przykład z różnymi paliwami, aby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko, jak HVO100 zamiast oleju napędowego, jeśli to możliwe, oraz sprężony gaz. W naszej flocie mamy też inne pojazdy elektryczne. W celu obsługi zbiórki odpadów w południowo-zachodnim Göteborgu, klient postawił miastu Gothenburg, Recycling and Water, wymóg, aby transport odbywał się za pomocą elektrycznych samochodów ciężarowych. Uważam, że klient jest zdecydowany i odważny, aby postawić ten wymóg w swoim zamówieniu. To imponujące miasto Gothenburg, Cycles i Water. Mają wysokie cele środowiskowe oraz rzucają wyzwanie swoim kontrahentom, mimo że doskonale zdają sobie sprawę z wyższych kosztów”.

REKLAMA

Druga z łącznie pięciu elektrycznych ciężarówek została przekazana Nordisk Återvinning

Pierwsza ciężarówka, dostarczona w kwietniu 2020 roku, to furgon Volvo FL Electric, obsługujący ten sam obszar, co inne ciężarówki. Najnowszy nabytek to zaś jest śmieciarka Volvo FE Electric, a kolejne trzy auta również będą śmieciarkami Volvo FE Electric i zasadniczo będą miały podobne specyfikacje. Jest to jak dotąd największy biznes dla ciężarówek elektrycznych Volvo Trucks w Szwecji.

Nowa śmieciarka Nordisk Återvinning odbiera odpady z żywności i pozostałe odpady w imieniu gminy od osób prywatnych w południowo-zachodnim Göteborgu. Mieszkańcy mogą liczyć na znaczne różnice w środowisku, w którym żyją, gdyż nowa ciężarówka nie będzie emitować spalin i będzie pracować znacznie ciszej niż poprzedniczka. Będzie ją też prowadzić kilku kierowców, którzy mają rotacyjny harmonogram pracy. Poza tym dla firmy bardzo ważne pozostaje, aby inwestować w regularne szkolenia pracowników, zawsze mając na uwadze bezpieczeństwo. Teraz wprowadzono także obsługę w pełni elektrycznych ciężarówek.

Elektryczne ciężarówki są ładowane albo w biurze operacyjnym Nordisk Återvinning w Mölndal, albo w zakładzie Volvo Truck Center w Mölndal. Firma prowadzi stały dialog z gminą na temat możliwości zainstalowania szybkiej ładowarki gdzieś na terenie gminy, która następnie mogłaby być wykorzystana do ładowania zarówno ciężarówek, jak i autobusów. Jørgen Nikolai Pettersen podkreśla wagę otwartego dialogu z klientem: „To są przewozy przyszłości i wtedy musicie współpracować, aby rozwiązać kwestie dotyczące infrastruktury. Jest wiele rzeczy, o których musisz pomyśleć i które muszą działać w całym łańcuchu”.

Pozytywne reakcje na ciężarówki elektryczne w branży

Pierwsza elektryczna ciężarówka Nordic Recycling, FL Electric, jest używana od kwietnia 2020 roku. Jørgen Nikolai Pettersen podziela pierwsze reakcje: „Kierowcy, którzy prowadzą ciężarówkę, mówią, że dostają tylko pozytywne komentarze i wiele pozytywnych opinii. Otrzymują wiele pytań od opinii publicznej na temat tego, jak to działa, i jest to wyraźnie w interesie ogólnym. Kierowcy zaświadczają też, że są zadowoleni z jazdy FL Electric. Wydajność jest bardzo dobra, środowisko pracy jest bardzo ciche, a na jednym ładowaniu pojazd działa przez cały dzień. Wszyscy pracownicy uważają, że udział w drodze do elektryfikacji jest naprawdę ekscytujący!”

Kontekst

Zamówienie Nordic Recycling na elektryczne ciężarówki Volvo: jeden furgon FL Electric, cztery śmieciarki FE Electric

Fakty - dostawa Volvo FE Electric

• Pojemność baterii 160 kWh dostępna do jazdy

  • Podwozie ze sterowaną osią tylną z zawieszeniem pneumatycznym
  • 26 ton masy całkowitej pojazdu
  • Skrzynia biegów – 2-biegowa z 800 Nm (napęd elektryczny)
  • Dodatkowa szyba boczna po stronie pasażera
  • Śmieciarka 2-komorowa Joab Anaconda Twin

Nordic Recycling odpowiada dzisiaj za wywóz śmieci w następujących gminach: południowo-zachodni Göteborg, gmina Varberg i Falkenberg (również stacja przeładunkowa), gmina Hässleholm (śmieciarka 4-komorowa), Västra Blekinge (Karlshamn, Sölvesborg, Olofström) (śmieciarka 4-komorowa), północno-wschodni Göteborg, gmina Norrtälje, gmina Tranemo (śmieciarka 4-komorowa) oraz gmina Svenljunga, Gislaved i Gnosjö (śmieciarka 4-komorowa).

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA