Nowa ciekawa Tatra Phoenix testowana przez holenderskie siły zbrojne

8 lipca 2020 roku Ziegler Brandweertechniek B.V. i Agencja Logistyki Materiałowej Sił Lądowych Ministerstwa Obrony Holandii – MatLogCo (Materieellogistiek Commando Land) – podpisały umowę na dostawę, budowę i serwis jednego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego – tzw. Wozu Transportu Wodnego (WTG) dla Obronnej Przeciwpożarowej Wojskowej Straży Pożarnej. Testy tego auta już z zabudową odbywały się w grudniu 2021 roku. Bazę stanowi tu nowa, zmilitaryzowana, 3-osiowa Tatra Phoenix. Odbiorcą ma być wojskowa straż pożarna Brandweer Infanterie Schietkamp (ISK) Harskamp.

Zigler Producent

Pojazd otrzymał silnik Paccar MX-13 o mocy maksymalnej 480 KM i maksymalnym momencie obrotowym 2500 Nm. Kompletacja ciężarówki obejmuje także długą kabinę z osłoną rurową i wyłącznie pojedyncze ogumienie. Za wykonanie specjalistycznej zabudowy odpowiadała holenderska spółka zależna niemieckiego Zieglera - Ziegler Brandweertechniek b.v. Zabudowa ta zawiera m.in. zbiornik na wodę o pojemności 12000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów oraz po dwie skrytki sprzętowe z każdej strony. Konstrukcja nadwozia Ziegler ALPAS została połączona z konstrukcją zbiornika GRP. Pompa pożarnicza Ziegler FPN 10-4.000 2HH, co ciekawe napędzana jest nie z przystawki odbioru mocy, a silnikiem wysokoprężnym Volvo Penta – tym samym do zasilania pompy, umieszczonej w tylnym, oddzielnym przedziale, zastosowano niezależny silnik, zlokalizowany w wydzielonej skrytce z tyłu. Do tego dochodzą:

REKLAMA
  • zderzakowe działko wodno-pianowe ALCO APF3;
  • dwa zwijadła szybkiego natarcia HD;
  • system dozowania środka pianotwórczego Ziegler Z-PF;
  • mechanizm na drabiny BHP;
  • oświetlenie robocze Ziegler Z-Vision;
  • wysuwany masz oświetleniowy Fireco z najaśnicami LED.

W 2010 roku podobny pojazd został dostarczony do Obronnej Straży Pożarnej Artillerie Schiet Kamp (ASK). Niemniej bazował on na 3-osiowym podwoziu małej niszowej holenderskiej firmuy Ginaf, analogicznie jak w przypadku Tatry z kabiną i silnikiem DAF.

zobacz galerię

REKLAMA