REKLAMA

Nowa koncepcja firmy Scania – pojazd koncepcyjny NXT reprezentuje wizję przyszłości Cz.1

NXT został zaprojektowany jako prototyp do testowania i oceny, ale także do wystawienia opinii na temat tej koncepcji.

Przede wszystkim duża liczba miast stanowi obecnie katalizator dla zmian w transporcie publicznym, które napędzają potrzeba zmniejszenia emisji i wzrost natężenia ruchu drogowego. W takim układzie postęp technologiczny i infrastrukturalny w dziedzinie pojazdów elektrycznych i autonomicznych będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym miastom przejście na zrównoważony system transportowy.

Chcąc wyjść naprzeciw tym wyzwaniom specjaliści ze Scanii postanowili zaproponować coś autentycznie innowacyjnego. Kiedy w czerwcu 2016 roku Robert Sjödin, kierownik projektu badawczo-rozwojowego, został wezwany na indywidualne spotkanie z prezesem i dyrektorem generalnym koncernu – Henrikiem Henrikssonem, nie był pewien, czego się spodziewać, choć w tym czasie był już zaangażowany w pewien projekt. Niewiele wcześniej rozpoczął bowiem prace nad koncepcją budowy demonstratora badawczego przyszłego pojazdu miejskiego. Ten rodzaj działań jest zawsze prowadzony w Centrum Technicznym Scania, gdyż takie projekty mają na celu sprawdzenie różnych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłym pojeździe. Po prostu to taka normalna, codzienna praca w dziale badawczo-rozwojowym firmy. Niemniej tym razem specjaliści podmiotu chcieli zrobić coś autentycznie nie tylko nowego, ale i innego. Mimo tego dla Roberta stanowiło pewną niespodziankę, gdy podczas spotkania wydarzyło się coś znacznie odbiegającego od zwyczajów przyjętych w tym zakresie - Henrik Henriksson poprosił o bezpośrednią rozmowę na temat tego przedsięwzięcia. Tak właśnie narodziła się bazowa wizja Scania NXT...

REKLAMA

W związku z tym to, czym dzisiaj jest NXT, to pomysł znalezienia rozwiązania dla przyszłego transportu w miastach. Grupa inżynierów Scania podjęła powyższe wyzwanie, opracowując produkt - propozycję reprezentujący wizję przyszłości. Jest to o tyle trudne, że nikt tak naprawdę ostatecznie nie wie, jak rzeczywiście będzie wyglądał świat za tę nieco ponad dekadę i wobec tego co wydarzy się w 2030 roku. Kiedy zapyta się dziesięciu różnych ludzi o przyszłość, otrzyma się mianowicie dziesięć różnych odpowiedzi. Dlatego NXT stanowi – co podkreślmy – dzisiejszą wizję przyszłości transportu miejskiego. W rezultacie wybrane z wdrożonych w nim technologii nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Niemniej dla Scanii ważne stało się samo zbudowanie wariantu koncepcyjnego, aby pokazać pomysły, których realizacja leży w zasięgu ręki. NXT został zaprojektowany z myślą o celach na 2030 rok i kolejne lata, ale jednocześnie zawiera i wykorzystuje kilka nowatorskich funkcji, już dzisiaj dostępnych. W związku z tym w ramach tego projektu koncern zgromadził ekspertów i dokonał wielu wyborów, które doprowadziły go do idei, jaka może być przyszłość przewozów miejskich. Tym bardziej, że pomijając pewne dotychczas nieliczne bardziej wizjonerskie projekty, jego znakiem rozpoznawczym było ciągłe doskonalenie metodą małych kroków – ewolucji zamiast rewolucji. Tymczasem z NXT obecnie robi ogromny skok w przyszłość. Ten model dostarczy nieocenionych namacalnych danych, zapewniając dostęp do realnych informacji bezcennych w dalszym rozwoju zelektryfikowanych i elektrycznych pojazdów autonomicznych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA