REKLAMA

Nowa ukraińska ciężarówka wojskowa

Ukraińskie siły zbrojne kontynuują realizację swoich planów wymiany lekkich terenowych ciężarówek wojskowych. Obecnie w tej klasie używają flotę wiekowych, jeszcze poradzieckich GAZ-ów 66. Dlatego właśnie chcą nabyć kompletnie nowe auta tej kategorii masowej, z napędem na wszystkie osie.

Producent
Fot. Producent

Pod kątem tego zamówienia ukraiński Bogdan Corporation opracował nową lekką ciężarówkę terenową, oznaczoną jako Bogdan 3373. Cechuje się ona prostotą konstrukcyjną, wzornictwa i technologii, a w obszarze budowy bazuje na modelu Hyundai HD72. Taki wybór nie stanowi przypadku, gdyż armia ukraińska wykorzystuje już około 100 sztuk Hyundai HD. Ponadto jest to wyrób sprawdzony, gruntownie przetestowany i dostępny od 2006 roku. Napędza go 3.9-litrowy silnik wysokoprężny D4DB, spełniający normę czystości spalin Euro 2 oraz osiągający moc maksymalną 130 KM i maksymalny moment obrotowy 380 Nm przy 1800 obr/min. Pojazd ten może operować w odmiennych warunkach klimatycznych, w tym w szerokim zakresie temperatur od -50 do +50°C, pokonywać 40-stopniowe wzniesienia oraz przeszkody wodne o głębokości do 500 mm. Prędkość maksymalna wynosi 110 km/h, prześwit 240 mm. Wartość dopuszczalnej masy całkowitej określono na 7200 kg, ładowność 4500 kg, ale w przygotowaniu znajduje się model o dopuszczalnej masie całkowitej podniesionej do 8000 kg i o zwiększonym prześwicie. Układ napędowy 4x4 został przygotowany wspólnie z południowokoreańskim BS i nie jest zaopatrzony w blokady mechanizmów różnicowych. Przy czym jest to jedynie pierwsza modyfikacja wariantu bazowego. Druga dotyczyć będzie wprowadzenia z tyłu pojedynczego ogumienia.

REKLAMA

GAZ-66 był produkowany przez 35 lat, a jego wytwarzania zaprzestano dopiero w 1999 roku. Ogółem powstało około 1000000 tych samochodów. Są one nadal eksploatowane przez wojsko ukraińskie, liczne armie byłego Układu Warszawskiego i inne siły zbrojne, gdzie tylko bezpośrednio lub pośrednio zaznaczyły oraz rozszerzały się wpływy Związku Radzieckiego. W związku z tym wiele egzemplarzy jest wciąż także używanych m.in. na Środkowym Wschodzie, w Azji oraz w Afryce.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA