REKLAMA

Nowe TGL, TGM i TGS do dystrybucji ładunków Cz.2

Wraz z nową serią TGL, TGM i TGS, MAN Truck&Bus wprowadza do użytku w sektorze dystrybucji przedstawicieli następnej generacji ciężarówek. Specjalna wiedza branżowa łączy się z nowoczesną, przyszłościową technologią i całkowicie na nowo definiuje przydatność do zastosowania.

Man TG Producent

Nowe TGL, TGM i TGS – skoncentrowane na kierowcy w transporcie dystrybucyjnym

Przede wszystkim w sferze wyglądu zewnętrznego, zgodnie z zasadą „lew jest i zawsze będzie lwem” nie dokonywano jakiś rewolucyjnych zmian. Na zewnątrz novum w niewielkim zakresie różni się zatem od poprzednika. De facto tyle, ile konieczne, by szybko go od niego odróżnić.
Kierowca zauważa to, zanim jeszcze wsiądzie. Po włączeniu testu świateł za pomocą kluczyka z pilotem zdalnego dostępu, zapalają się reflektory w nowej stylistyce świateł. Dzięki systemowi modułowemu rozwiązanie to oznacza, że wszystkie projekty pojazdów mogą być wyposażone w przyszłościową technologię LED. Światła mijania, drogowe, do jazdy dziennej, nawigacyjne i kierunkowskazy oraz listwa oświetleniowa ze światłami przeciwmgielnymi i kierunkowskazami są dostępne na zamówienie w najnowocześniejszej technologii oświetleniowej.
Przy czym, chociaż sam wygląd pozostaje istotny, ale cechy czysto użytkowe są o wiele ważniejsze. Przykładowo w sferze obszaru dostępu kierowcy w transporcie dystrybucyjnym dokładnie wiedzą, o co toczy się gra. Zwykle na każdej trasie mają wiele miejsc załadunku i muszą często wsiadać oraz wysiadać z auta. Z myślą o tym nowy układ stopni – przypominający schody – zawiera stopnie szersze i umieszczone bliżej sekcji koła. W rezultacie wchodzenie do pojazdu staje bezpieczniejsze i bardziej ergonomiczne. Pomocne w tym są jeszcze kąt otwarcia drzwi do 89º i szeroko rozstawione uchwyty na ręce, uzupełnione przez dostępne opcjonalne oświetlenie wejścia.
Wewnątrz wprowadzono mieszankę chłodnych odcieni szarości. Powierzchnie od razu robią praktyczne wrażenie – są solidne oraz łatwe w utrzymaniu i do czyszczenia. Do wszystkich zastosowań polecany jest ponadczasowo nowoczesny kolor Moon Grey. Jeśli nabywca woli cieplejsze kolory, może wybrać alternatywny wzór Desert Beige w jasnych, piaskowych odcieniach.
Następne udogodnienie stanowi całkowicie przebudowana generacji foteli MAN. Znalezienie wygodnej pozycji siedzącej jest szybkie i łatwe. Dzieje się tak, gdyż zakres regulacji wzdłużnej siedzenia wzrósł z 50 do około 230 mm, a zakres regulacji wysokości wynosi teraz 120 mm. Co więcej, nie odgrywa większego znaczenia wzrost prowadzącego – czy jest wysoki czy niski. Siedzenia są bowiem idealne i przyjazne dla pleców dla każdego kierowcy. Potwierdził to Aktion Gesunder Rücken e.V., przyznając znak jakości dla produktów szczególnie przyjaznych dla pleców.
Do tego dochodzą właściwie rozmieszczone elementy sterujące, ułatwiające obsługę. Zakres regulacji kolumny nowej kierownicy wielofunkcyjnej uwzględnia też potrzeby prowadzących o różnym wzroście. Istnieje możliwość regulacji wysokości o 110 mm w celu stworzenia indywidualnej i ergonomicznej pozycji do kierowania. W pozycji do jazdy można ją ustawić w zakresie od 20 do 55º i ustawić w pozycji podobnej do pozycji, w jakiej znajdowałaby się podczas prowadzenia samochodu. Kierowcom zapewne także docenią funkcję, że podczas postoju w pozycji poziomej da się ustawić kierownicę całkowicie do przodu i tym samym w trakcie wysiadania z kabiny uzyskać miejsce na nogi. Przy tym kierownica jest bardzo wygodna w obsłudze w jej podstawowej i najważniejszej funkcji - sterowaniu autem. Dzięki ergonomicznie zróżnicowanej grubości obręczy wygodnie leży w dłoni, a wielofunkcyjne przyciski zostały idealnie i logicznie rozmieszczone, aby zminimalizować konieczność poruszania rękami.
Przykładowo nowy przełącznik na kolumnie kierownicy przy MAN TipMatic znajduje się bezpośrednio po prawej stronie za kierownicą. Za jego pomocą kierowca może ergonomicznie obsługiwać skrzynię biegów, hamulec o długotrwałym działaniu oraz wybierać program jazdy bez konieczności zdejmowania dłoni z kierownicy. Zaledwie kilka centymetrów dalej na tablicy rozdzielczej umieszczono przełącznik do wygodnego włączania nowego, opcjonalnego elektrycznie sterowanego hamulca postojowego. Poza tym na życzenie można zamówić nowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników. Kolorowy, pozbawiony odbić światła wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 12,3 cala, na który można szybko spojrzeć, dostarcza kierowcy wszelkich ważnych informacji. Po lewej i prawej stronie zlokalizowano obrotomierz i prędkościomierz. Pośrodku umiejscowiono centralny obszar wyświetlania z trójwymiarowym obrazem pojazdu i pojazdów poprzedzających lub wyprzedzających oraz ukazujący stan systemów wspomagających kierowcę.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA