REKLAMA

Nowe chińskie ciężarówki wojskowe Shaanxi

Opracowane przez Automobile Holding Group trzeciej generacji wojskowe ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej weszły do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Producent

Według oficjalnych źródeł w 2017 roku Shaanxi wygrał kontrakt na opracowanie nowej generacji wojskowych ciężarówek klasy tonażowej ciężkiej. Pierwsze eksperymentalne – prototypowe partie tych premierowych pojazdów zaczęły wchodzić na stan chińskiego wojska w 2018 roku, a już w 2019 roku chińska armia podjęła decyzję o przyjęciu ich do służby.
Nowa rodzina pojazdów cechuje się specjalną modułową kabiną typu militarnego – o zredukowanej wysokości, wysuniętą do przodu, z płaskimi powierzchniami. Kabinę tę można też wyposażyć w dodatkowy zestaw pancerza. Moduły pancerne są przymocowywane na zewnątrz kabiny. Kolejnym wyznacznikiem jest podwozie o unikatowej, modułowej konstrukcji. W rezultacie auta te równie dobrze mogą transportować ciężkie ładunki, jak i wykonywać szybkie przewozy nawet w najtrudniejszym terenie. Zawieszenie i osie wyróżniają mocna, wytrzymała budowa, zapewniająca bardzo dobrą mobilność i zwrotność nawet w trakcie pokonywania bezdroży, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej ładowności.
W przypadku wariantów 6×6 i 8×8 nowa tzw. ciężka platforma wojskowa obejmuje szerokie spektrum wykonań, od wersji wsparcia logistycznego – tzw. cargo po ciężkie transportery wielotonowej techniki bojowej, zdolne tworzyć zestawy o dopuszczalnej masie całkowitej 120000 kg. Poza tym samochody te nadają się do przemieszczania cennego, wrażliwego i złożonego sprzętu, dzięki czemu w odmianach trzy- lub czteroosiowych nawet w trudnym terenie mogą występować jako nośniki różnorodnych systemów lub uzbrojenia. Do tego dochodzą inne wykonania i konfiguracje przedstawicieli nowej platformy, w tym jako cysterny, ciągniki oraz wozy ewakuacji i ratownictwa technicznego.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA