REKLAMA

Nowoczesny, bezpieczny, wydajny: nowy pojazd strażacki Rosenbauer FFFT specjalnie do gaszenia pożarów lasów

Pożary lasów czy buszu: jednostki straży pożarnej na całym świecie coraz częściej zmagają się z tymi niebezpiecznymi wyzwaniami, nie tylko z powodu zmiany klimatu. W odpowiedzi na to Rosenbauer prezentuje nowy pojazd gaśniczy FFFT 3500/100 powstały specjalnie do gaszenia pożarów lasów, który zwraca na siebie uwagę nie tylko wydajną technologią gaszenia, ale i ekstremalną mobilnością terenową oraz wyrafinowanymi systemami bezpieczeństwa.

Rosenbauer FFFT 3500/100 Producent

W Linares firma Rosenbauer Spain opracowuje i buduje nowy pojazd strażacki do gaszenia obszarów leśnych. Wybrano ją, gdyż szczególnie w południowo-zachodniej Europie często grozi niebezpieczeństwo wybuchów pożarów lasów i innych dzikich terenów oraz jednocześnie strażacy z tych krajów mają duże doświadczenie w zwalczaniu takich pożarów. I to doświadczenie zostało uwzględnione przy projektowaniu FFFT 3500/100. Już pierwsze spojrzenie na ten pojazd pokazuje, że jest on idealnie przygotowany do pracy w trudnym terenie. Wybrane podwozie Renault D14 4x4 oferuje nie tylko duży prześwit i kompaktowe wymiary, ale i włączany napęd na przednie koła oraz silnik o mocy 280 KM. Poza tym ten premierowy wariant do zwalczania pożarów lasów spełnia nie tylko wysokie wymagania kategorii 3 normy europejskiej 1846-2 dla terenowych samochodów strażackich, ale i specyficzne wymagania dotyczące ochrony załogi auta. Należą do nich kabina kierowcy wyposażona w klatkę bezpieczeństwa oraz system samoobrony termicznej.

REKLAMA

Bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet

System samoobrony obejmuje dysze rozpylające do ochrony podwozia i kabiny. Na przykład, jeśli pojazd jest uwięziony w pożarze, można aktywować ten system i przejechać przez płonącą linię pożarową, aby dostać się w bezpieczne miejsce. System samoobrony jest zasilany z 500-litrowego, zabezpieczonego segmentu zbiornika na wodę. Do podawania tej wody służy własna, napędzana elektrycznie pompa. Zapewnia to wystarczające rezerwy na sytuacje awaryjne, nawet po zużyciu wody gaśniczej. Ponadto, dzięki systemowi ostrzegania kierowcy Rosenbauer DWD, dochodzi do wzrostu bezpieczeństwo jazdy w terenie. Czujniki stale mierzą bowiem nachylenie pojazdu oraz osiowe siły poprzeczne i wzdłużne. Jeśli dojdzie do zbliżenia się do punktu krytycznego, kierowca zostanie ostrzeżony sygnałami optycznymi i dźwiękowymi.

Skuteczna walka z ogniem

Aby skutecznie zwalczać pożary lasów i roślinności, nowy samochód strażacki wyposażono w najnowocześniejszą technologię gaszenia. Współdziałanie połączonej pompy normalnej/ wysokociśnieniowej NH25 oraz nowego systemu dozowania środka pianotwórczego RFC Admix Variomatic umożliwia ekonomiczne stosowanie środków gaśniczych przy jednoczesnym wysokim efekcie gaśniczym. Podczas pracy pod wysokim ciśnieniem najdrobniejsze rozpylenie wody zapewnia lepsze chłodzenie, a woda gaśnicza może wnikać głębiej w poszycie leśne i dlatego może być również skuteczniej używana do zwalczania gorących punktów. Dzięki Variomatic zakres dozowania da się regulować bezstopniowo w zakresie od 0,1% do 6%. Niskie współczynniki domieszek zmniejszają już napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu woda gaśnicza może wnikać głębiej w gaszony obszar i zwiększa się efekt gaśniczy. Minimalizuje to też zużycie wody. Jeśli zwiększy się wielkość dozowania, można zdusić ogień pianą gaśniczą. Poza tym przednie działko wodno-pianowe RM15 zostało przymocowane do zderzaka, a można sterować za pomocą joysticka z bezpiecznej kabiny.

Solidne i lekkie

Konstrukcja FFFT 3500/100 składa się z dwóch części: modułu zbiornika wody o pojemności 3500 litrów wykonanego z polipropylenu oraz znajdującej się za nim przedziału autopompy, zrobionego z profili aluminiowych. Ta solidna i jednocześnie lekka konstrukcja gwarantuje optymalny rozkład obciążenia, nisko położony środek ciężkości oraz dobrą stabilność boczną, co okazuje się szczególnie korzystne w przypadku użytkowania ciężarówki w trudnym terenie. Do tego, oprócz 100-litrowego zbiornika na środek pianotwórczy, w nadwoziu wygospodarowano miejsce na dodatkowy sprzęt do gaszenia pożarów. Trzy obszerne boczne skrytki sprzętowe są zaopatrzono w pyłoszczelne rolety i zabezpieczają szybki dostęp do ogółu zabranych elementów wyposażenia.

Pojazd gaśniczy typu FFFT 3500/100 do gaszenia pożarów lasu otrzymał jeszcze wyciągarkę linową o sile uciągu 5400 kg, z wyprowadzeniem liny do przodu – służy ona do odciągania przeszkód, a w razie potrzeby może być wykorzystana do samoewakuacji.

Przy tym, ponieważ oświetlenie stanowi kluczowy punkt, szczególnie gdy kwestia dotyczy pożarów lasów, wprowadzono pakiet świateł z wydajnym oświetleniem LED. Zapewnia on dobrą widoczność, zarówno podczas pracy w ciemności, jak i w sytuacji gęstego zadymienia.

Ogólnie nowy leśny terenowy samochód ratowniczo-gaśniczy Rosenbauer FFFT 3500/100 na podwoziu Renault D14 4x4 łączy w sobie wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego i skutecznego gaszenia pożarów lasów: najnowsze technologie, najnowocześniejsze rozwiązania w sferze bezpieczeństwa i wysoką mobilność w terenie. Rosenbauer opracował ten specjalny model, dzięki któremu w przypadku pożarów roślinności strażacy mogą być chronieni i wspomagani w najlepszy możliwy sposób.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA