REKLAMA

Nowości Kögla na targi IAA Cz. 5

Trzeci pod względem wielkości niemiecki producent naczep uniwersalnych i specjalizowanych – Kögel na wrześniowych targach IAA pokaże kilka premierowych wyrobów. Najważniejszymi spośród nich będą naczepy z linii – generacji Novum.

Producent
Fot. Producent

Oprócz odmłodzonych wersji burtowych Kögel wprowadza naczepę chłodnię pozycjonowaną jako klasy premium: Cool – PurFerro quality. Spełnia ona oczywiście wymogi Konwencji ATP-FRC oraz wymagania HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point), ukierunkowane na ochronę zdrowia konsumentów w zakresie międzynarodowych przewozów artykułów spożywczych wrażliwych na temperaturę. Wyróżniają ją: nowe opcje i zestawy wyposażenia dostosowane do wymogów danego kraju, standardowo cicha, odporna na zużycie i korozję oraz wodoszczelna podłoga z aluminium oraz przejrzysty łańcuch dostaw dzięki systemowi Kögel Telematics. Rozwiązanie te mają przede wszystkim na celu wspomaganie kierowcy w jego codziennej pracy.

Rynkowo Cool – PurFerro quality to wyrób przeznaczony nie tylko na potrzeby specyficznych rynków transportu żywności świeżej i głęboko mrożonej oraz produktów farmaceutycznych, gdyż różne opcje pozwalają na jego uniwersalne zastosowanie. W układzie konstrukcyjnym stanowi on poprawione wydanie poprzedniej odmiany, a najważniejsze zmiany w nim wprowadzone dotyczą głównie szczegółów. Takich detali model ten zawiera wiele. Seryjna tzw. cicha budowa aluminiowej podłogi redukuje poziom hałasu powstającego podczas załadunku i rozładunku. Dzięki redukcji emisji hałasu istnieje możliwość realizacji dostaw poza zwyczajowymi godzinami otwarcia placówek. Lepszą higienę oraz łatwiejsze czyszczenie obszaru podłogi zapewnia koryto zespawane z aluminium. Jego zastosowanie zapobiega przenikaniu wilgoci do elementów nośnych, co znacznie podnosi żywotność i ekonomiczność naczepy. Portal ze stali nierdzewnej, cechujący się łatwością konserwacji i napraw, w nowej wersji otrzymał łatwą do wymiany, zoptymalizowaną poczwórną uszczelkę drzwiową oraz łatwo wymienialne aluminiowe zawiasy drzwi.

REKLAMA

W Cool – PurFerro quality ulepszono także izolację samej furgonowej zabudowy. Nadwozie to składa się z wysokiej jakości, całkowicie bezfreonowej, udoskonalonej pianki specjalnej o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Solidna i łatwa w pielęgnacji powłoka paneli ze stali została z kolei pokryta od zewnątrz twardą folią z PCW. Co więcej, ściany o grubości 45 lub 60 mm, dach o grubości 85 mm oraz własnej produkcji podłoga o grubości 125 mm gwarantują znaczne polepszenie współczynnika przenikania ciepła (wartość K). Dzięki tak wysokiej ochronie przed wpływem temperatury redukcji ulegają zużycie energii oraz dodatkowe koszty.

Analogicznie jak i inne rodzaje naczep najnowszych serii Cool – PurFerro quality może dostać wiele pozycji z listy dostępnych opcji indywidualizujących. W jego przypadku lista tych opcji autentycznie zalicza się do długich. Wielokomorowe światła tylne Kögel LED LUXIMA z wbudowanym monitorowaniem tyłu pojazdu zajęły trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie branżowym „Trailer Innovation 2017”. Czujniki monitorowania tyłu pojazdu i wspomaganie najazdu na rampę zajmują niewiele miejsca w tej wielokomorowej lampie i mocowaniu tablicy rejestracyjnej, przez co niepotrzebna stała się tu dodatkowa przestrzeń montażowa z tyłu. Ponadto dla łatwiejszej obsługi podczas codziennej pracy naczepa chłodnicza ma nowe, optymalne elementy pomocnicze. Dzięki przełącznikowi drzwiowemu oświetlenie wewnętrzne włącza się przy otwieraniu i wyłącza przy zamykaniu portalu podobnie jak ma to miejsce w lodówkach. Aby rejestrator temperatury był łatwy w obsłudze i umożliwiał odczyt też przy sprzęganiu naczepy, zastosowano nowy wycięty z boku uchwyt. Wskaźnik na przedniej ścianie informuje o poziomie napełnienia zbiornika paliwa urządzenia chłodniczego. Szybkie i niezawodne zabezpieczenie ładunku umożliwiają kierowcy, dostępne jako opcja, montowane w ścianach szyny piętrowe i kotwowe. Przykładowo za pomocą 12 szyn piętrowych na ścianę boczną z odpowiednimi wspornikami palet można ich załadować wzdłużnie aż 33 sztuki. Oprócz tego model ten uzyskał standardowo certyfikat zabezpieczenia ładunku wg DIN EN 12642 kod XL. Dzięki temu w szczególności nadaje się do transportu ładunków drobnych i na paletach.

W dodatku przewidziano różnorodne wyposażenie indywidualne, dopasowane do najróżniejszych wymagań na wielu obszarach zastosowań. Są to przykładowo opcje ochrony przed uderzeniem. Oprócz pary podwójnych rolek przeciwnajazdowych ze stali nierdzewnej na całej długości na blaszanym zakończeniu ramy zamontowano dwa rzędy gumowych zderzaków przeciwkolizyjnych oraz gumową listwę przeciwkolizyjną osadzoną na ramie portalu po lewej i prawej stronie. Dla zabezpieczenia optymalnej ochrony ściany czołowej oraz parownika i ulepszenia cyrkulacji powietrza zainstalowano zaś opcjonalną ściankę chroniącą przed uderzeniami. Tę składającą się z pojedynczych profili aluminiowych w kształcie litery V ściankę łatwo się demontuje, a przy tym zapewnia ona dobrą ochronę również w trudnych warunkach. Dodatkowe zderzaki na przedniej ścianie w środku służą jako ogranicznik palet poniżej ścianki chroniącej przed uderzeniami. Kolejna pozycja to plandeka wentylacyjna Kögel CLIMATEX, przeznaczona do optymalnego rozprowadzania chłodzonego powietrza na 90% długości i 80% szerokości naczepy. Poza tym – dla stosowania w dwóch rożnych zakresach temperatur – na wyposażeniu znajduje się poprzeczna ścianka działowa, którą można przesuwać w sposób bezstopniowy oraz składać i rozkładać. Do kolejnej opcji należy wyposażenie RoRo przeznaczone do przemieszczania tej naczepy na statkach i promach. Wyposażenie to składa się z dwóch zaworów podciśnieniowych i czterech par pierścieni mocujących o wysokiej wytrzymałości i nośności do 12000 kg oraz oznakowania zgodnego z normą DIN-EN 29367-2. Inne novum stanowi dodatkowe wzmocnienie narożnika w przednim obszarze płyty siodła, chroniące pojazd przed uszkodzeniami w strefie przedniej przede wszystkim podczas częstego sprzęgania i rozprzęgania w trybie jazdy. Aby jeszcze lepiej chronić światła w trakcie wjeżdżania na rampę zabezpieczenie przeciwnajazdowe da się natomiast opcjonalnie wysunąć o 190 mm do przodu. Do tego dla wzrostu bezpieczeństwa na drodze i uniknięcia wypadków przy skręcaniu naczepa może dostać opcjonalne migające boczne światła sygnalizacyjne. Do kolejnego wyposażenia specjalnego zaliczają się podnośnik pierwszej osi, oś skrętna, kosz na 36 palet, kosz na 8 palet z możliwością zamocowania koła zapasowego oraz wiele innych.

Naczepa Cool – PurFerro quality jest także zaopatrzona w moduł telematyczny Kögel Telematics. Pakiet telematyczny urządzenia chłodniczego rejestruje dane, takie jak pozycja w czasie rzeczywistym, stan połączeń, przesyłanie danych EBS, przełączniki drzwiowe i oczywiście czujniki oraz rejestratory temperatury.

Do tego dochodzi wysoki stopień indywidualizacji i wyposażenia charakterystycznego dla danego kraju. Dzięki bogatej palecie tego wyposażenia da się więc niemal idealnie całkowicie dopasować dany egzemplarz nawet do specyficznych potrzeb określonego klienta. Przede wszystkim Cool – PurFerro quality występuje w dwóch wariantach: jako uniwersalne urządzenie chłodnicze ze ścianami bocznymi o grubości 45 mm i urządzenie chłodnicze ze ścianami o grubości 60 mm do transportów produktów głęboko mrożonych. Powyższe uzupełniają różne indywidualne konfiguracje wyposażenia. Przykładowo do transportu rolkowego kontenera na kwiaty występuje system zabezpieczenia ładunku z poprzeczkami odgradzającymi. Do mocowania poprzeczek odgradzających służy tu pięć rzędów szyn z otworami w dachu i pięć rzędów otworów w podłodze. Do wyposażenia charakterystycznego dla danego kraju zaliczają się m.in. podnośnik pierwszej i trzeciej osi, oś skrętna, nacisk na siodło 15000 kg, schowek na koło zapasowe typu hiszpańskiego, a na rynek francuski drabinka środkowa oraz wzmocniona rolkowa ochrona przed uderzeniem. Listę bazowych opcji dodatkowych zamyka certyfikat farmaceutyczny, dzięki któremu zgodnie z europejską dyrektywą GDP pojazd ten nadaje się do transportu produktów farmaceutycznych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA