REKLAMA

Nowości Solarisa na targach Transexpo w Kielcach

Na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach Solaris zaprezentuje aż trzy nowe autobusy: oszczędnego Urbino 12 LE lite hybrid oraz po faceliftingu, w nowych nadwoziach, Urbino 12 electric i Urbino 12 hybrid.

Producent
Fot. Producent

Ogromne zapotrzebowanie w całej Europie na nowe ekologiczne autobusy powoduje, że producenci ostro rywalizują i przedstawiają ciągle nowe i zmienione konstrukcje. Na polskim rynku najważniejszym spotkaniem branży autobusowej są Miedzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach. Na tegoroczną edycję, która odbędzie się w dniach 23-25 października 2018 Solaris przygotował aż trzy ważne premiery. Najważniejszą jest nowy, hybrydowy, bardzo oszczędny model Urbino 12 LE lite hybrid. To niskoemisyjny, ekologiczny autobus dla miast, którym zależy na czystym powiertzu, a nie mają środków pozwalających na zbudowanie infrastruktury dla autobusów w pełni elektrycznych. Nowy autobus jest bardzo lekki - dzięki zmianom konstrukcyjnym ma masę własną poniżej 9 ton. Jego napęd to układ niewielkiego silnika spalinowego o pojemności zaledwie 4,5 litra i mocy 210 KM (moment obrotowy 832 Nm) połączonego z dwufunkcyjną niewielką maszyną elektryczną o mocy 11,5 kW, której zadaniem jest odzyskiwanie, czyli rekupercja energii w czasie hamowanie, a przy ruszaniu oddawanie tej energii, a więc wspomaganie silnika spalinowego. System taki znacząco obniża zużycie paliwa, co zmniejsza ilość spalin i porawia ekonomiczność transportu. Autobus ma lekką konstrukcję, lekki silnik i mniejsze, czyli lżejsze koła, co pozwoliło konstruktorom zejść z ciężarem autobusu do świetnej wartości poniżej 9 ton, a jest to przecież duży pojazd zabierający 85 pasażerow, z czego 41 na miejscach siedzących.
Kolejna nowość Solarisa to odnowiony faceliftingiem optycznym model Urbino 12 electric. Zmieniony został cały wygląd przodu pojazdu, z lepszą widocznością dla kierowcy i z lepszą, a więc oszczędniejszą aerodynamiką. Zmieniono całe przednie oświetlenie, na wyłącznie LED-owe, a reflektory zredukowano i skomponowano inaczej i obecnie zamiast z pięciu system składa się z trzech reflektorów. Porawiono aerodynamikęw dachu i system odprowadzania wody deszczowej. Podobne zmiany nadwoziowe przechodzi kolejny prezentowany w Kielcach autobus Solaris Urbino 12 hybrid. Od stycznia 2019 roku nowe nadwozie będzie jedynym standardem dla wszystkich modeli Solarisa z rodziny Urbino i Trollino.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA