REKLAMA

Nowy ciężki ciągnik siodłowo-balastowy Kraza - typ6х6 KrAZ-6510 AWD

W trakcie 15 edycji międzynarowej wyspecjalizowanej wystawie uzbrojenia Security 2018, jaka w październiku odbyła się w Kijowie, jedyny ukraiński producent ciężarówek - “AutoKrAZ” Kremenchug Automobile Plant ujawnił nowy, a właściwie zmodernizowany typ swojego zmilitaryzowanego terenowego ciągnika siodłowo-balastowego, oznaczonego jako 6х6 KrAZ-6510 AWD .

Producent
Fot. Producent

Pojazd ma wagonową kabinę. Zgodnie z jeszcze niepełnymi dostępnymi informacjami zaopatrzono go w kabinę w wykonaniu długim, sypialnym, 460-konny silnik, automatyczną skrzynię przekładniową, hydrauliczną wciągarkę do ewakuacji oraz specjalne, wahliwe i trójwahliwe, 3,5-calowe siodło.

Jest to więc pojazd zbieżny z tym ujawnionym przez Ukraińców pod koniec czerwca. podano wtedy, że wymagania techniczne tego auta zostały ściśle określone przez klienta. Przede wszystkim różni się ono od innych ciągników siodłowych KrAZa długą wagonową a nie krótką klasyczną kabiną (czyli kabiną nad silnikiem a mnie za nim), silnikiem o mocy 460 KM, automatyczną skrzynią biegów, wciągarką hydrauliczną oraz siodłem do 3,5-calowego sworznia królewskiego naczepy ze specjalnymi ślizgami – prowadnicami.

REKLAMA

W kabinie środowisko pracy zapewnia kierowcy maksymalny komfort. Do dyspozycji pozostają dwa ergonomiczne siedzenia z częścią sypialną za nimi. Wydajne zintegrowane wspomaganie kierownicy pomaga wydatnie zmniejszyć zmęczenie prowadzącego. Na tablicy rozdzielczej i kierownicy umieszczono wiele funkcjonalnych przełączników i przycisków. Pojazd wyposażono też w elektrycznie sterowane szyby, dodatkową nagrzewnicę oraz urządzenie klimatyzacyjne dla większej wygody i wydajności.

Do napędu służy 6-cylindrowy, rzędowy silnik o mocy maksymalnej 460 KM. Zaopatrzono go w sprzęgło elektromagnetyczne wentylatora, podgrzewacz rozruchowy i grzałkę elektryczną w kolektorze dolotowym. Silnik ten uruchamia się za pomocą rozrusznika elektrycznego, nadającego się do podłączenia modułu diagnostycznego. 6-biegowa skrzynia przekładniowa jest automatyczna, ze sprzęgłem hydrokinetycznym. W układzie przeniesienia napędu występują jeszcze: sterowana ręcznie dwubiegowa skrzynia rozdzielcza z blokadą mechanizmu różnicowego oraz obudową i pokrywą wykonanymi z żeliwa o wysokiej wytrzymałości, uzupełnione przez dwustopniowe mosty napędowe z blokadami mechanizmów różnicowych, dopełnionymi o blokadę mechanizmu różnicowego między osiami tylnego tandemu. Na wszystkich kołach założono wyłączenie pojedyncze ogumienie z bieżnikiem terenowym. Na wysoką dzielność terenową – mobilność taktyczną samochodu wpływa także centralny system pompowania kół. Ponadto kompletacja obejmuje: umieszczoną na ramie podwozia za kabiną ręcznie sterowaną hydrauliczną wciągarkę o maksymalnej sile uciągu 15 t z liną f22 o długości 63 m, przeznaczoną do załadunku pojazdów na naczepę, oraz specjalne dwuwahliwe siodło Georg Fisher SK-HD 38.36 G dla sworznia 3,5", zamontowane na wysokości 290 mm, o wysokości podstawy ≈385 mm. Siodło to zapewnia:

  • pełny obrót sworznia królewskiego wokół jego osi pionowej;
  • kąt przechyłu w płaszczyźnie pionowej – przechył w górę i w dół – + 17º/-14º;
  • kąt przechyłu – ruchu w płaszczyźnie poziomej – przechył na każdy z boków – maksymalnie ± 7º.

Dopuszczalna masa całkowita ciągnika siodłowego KrAZ-6510TE 6x6 wynosi 28000 kg, maksymalne dopuszczalne obciążenie siodła 17000 kg, z kolei prędkość maksymalna – dla dopuszczalnej masy całkowitej zestawu ciągnika siodłowego i naczepy równej 65000 kg – 65 km/h. Pozostałe kluczowe parametry to: zdolność pokonywania wzniesień 36% (19°), maksymalny kąt przechyłu bocznego 20°, głębokość brodzenia 1200 mm, promień skrętu 10 m.
Tym samym pojazd nadaje się do przerzutu wszelkich rodzajów ciężkiego sprzętu pancernego, w tym czołgów, znajdujących się na stanie ukraińskich sił zbrojnych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA