Nowy minibus GAZ Vaidai City

W ramach Międzynarodowej Wystawy Pojazdów Użytkowych COMTRANS 2021 Grupa GAZ pokazała autobus Valdai City, przystosowany do przewozu pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Przestrzeń wewnątrz zapewnia wygodę wsiadania i wysiadania osobom starszym, pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej, osobom z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego oraz podróżnym z wózkami dziecięcymi, hulajnogami, rowerami i bagażami wielkogabarytowymi. Aby chronić zdrowie pasażerów w trudnej sytuacji epidemiologicznej, Valdai City został wyposażony w systemy oczyszczania powietrza i środki dezynfekujące.

Nowy minibus GAZ Vaidai City Producent

Premierowy autobus Valdai City przeznaczono do transportu miejskiego i podmiejskiego. Funkcjonalnie stanowi on rozwinięcie koncepcji, po raz pierwszy zrealizowanej wraz z wprowadzeniem na rynek autobusu GAZelle City, który komercjalizowano latem 2020 roku. Jest to autobus klasy mini z niskim poziomem podłogi, obszerną przestrzenią w centralnej części przedziału pasażerskiego, szerokimi drzwiami oraz możliwością obniżenia poziomu wejścia na przystankach. W porównaniu z GAZelle City, Valdai ma większą pojemność pasażerską, gdyż służy do przewozu 32 osób, w tym 21 na miejscach siedzących. Jednocześnie niewielkie gabaryty i mały promień skrętu, wynoszący zaledwie 7,1 m, zapewniają doskonałą zwrotność.

REKLAMA

Nowy model rozszerza gamę wyrobów Zakładu Autobusowego w Pawłowsku, zapewniając rozwiązanie transportowe dla tras o małym natężeniu ruchu pasażerskiego. Nadwozia wykonano z nowoczesnych materiałów kompozytowych, które są lekkie, praktyczne i nie ulegają korozji. Szerokie drzwi dwuskrzydłowe między osiami i mechaniczna rampa pozwalają pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osobom z nieporęcznym bagażem swobodnie wchodzić do środka, nawet w przypadku braku odpowiednio wyposażonych przystanków. Zawieszenie pneumatyczne przekłada się na miękką i płynną jazdę po drogach o każdym rodzaju nawierzchni oraz daje możliwość dodatkowego obniżenia poziomu podłogi dla wygodniejszego wsiadania i wysiadania (system „przyklęku”). Duża wolna powierzchnia pozwala na jednoczesne swobodne postawienie na niej wózka inwalidzkiego i wózka dziecięcego. Ergonomiczne fotele antywandalowe z miękkimi wstawkami oznaczają dodatkowy komfort podczas jazdy. Fotele i poręcze w przedziale pasażerskim są przymocowane do ścian bocznych nadwozia, aby zapewnić szerokie przejścia między rzędami siedzeń oraz ułatwić sprzątanie wnętrza. Fotel kierowcy oddzielono od pasażerów przegrodą, z zachowaniem możliwości pełnej kontroli procesu wsiadania/wysiadania. Szerokie przejście środkowe i wysoki sufit ułatwiają pasażerom poruszanie się we wnętrzu. W celu dodatkowej ochrony zdrowia pasażerów w okresach epidemii chorób wirusowych Valdai City zaopatrzono jeszcze w systemy oczyszczania powietrza i środki dezynfekujące.

Autobus napędza silnik wysokoprężny Cummins o mocy maksymalnej 149 KM. Układ hamulcowy zawiera m.in. hamulce tarczowe oraz systemy ABS i ASR, poprawiające bezpieczeństwo i ułatwiające jazdę w trudnych warunkach pogodowych. Przy tym na tylnym zwisie można wprowadzić wewnętrzny bagażnik, tym samym umożliwiając wykorzystanie autobusu do transportu podmiejskiego.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA