Nowy mobilny radar „Mineral-U” jest na podwoziu Tatra: pierwsze zdjęcia

Instytut Badawczy Systemów Radarowych SE "Quantum-Radar" wraz z charkowskim przedsiębiorstwem "SKTB Corporation" UkrInnMash" kończą prace nad pierwszymi egzemplarzami nowego mobilnego radaru "Mineral-U" na platformie Tatra 8x8.

Nowy mobilny radar „Mineral-U” jest na podwoziu Tatra: pierwsze zdjęcia Producent

Mobilny wielofunkcyjny kompleks radarowy „Mineral-U” jest produkowany dla Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach państwowego zamówienia obronnego. Przeznaczono go do wykrywania, klasyfikowania celów na powierzchni w znacznej odległości - do 500-600 km - i naprowadzania na te cele środków własnej obrony. Kompleks posiada kanały aktywne i pasywne. Nowy system umieszczono na platformie samochodu, a dzięki rozwiązaniom technicznym ma parametry taktyczno-techniczne w pełni zadowalające klienta - Siły Zbrojne Ukrainy. Kwestia dotyczy dokładności i precyzji pracy w takich obszarach, jak: zwiększona czułość toru odbiorczego i w konsekwencji wyższy zakres wykrywania celu czy zwiększone prawdopodobieństwo klasyfikacji celów wroga itp.

REKLAMA

Odpowiedzialny za rozwój Quantum-Radar Research Institute of Radar Systems zakończył już prace nad kluczowymi komponentami nowego mobilnego radaru Mineral-U. System podnoszenia z modułem z radarem „Mineral-U” powinien znajdować się w zabudowie furgonowej, która z kolei montowana jest na podwoziu terenowym 8x8. Od samego początku specyfikacja zadań przewidywała umieszczenie radaru Mineral-U na podwoziu krajowego – tzn. ukraińskiego wytwórcy. Postawiono na nowe rodzime podwozie z napędem na wszystkie koła – KrAZ-7634NE w układzie napędowym 8x8, o ładowności do 27000 kg, z silnikiem o mocy 460 KM i automatyczną skrzynią biegów. Jednak PJSC „AvtoKrAZ” o prawie rok opóźnił dostawę swoich aut pod system „Minerał”, co spowodowało naruszenie harmonogramu dostaw nowego opracowania do sił zbrojnych. A od początku 2021 roku Zakład Samochodowy Krzemieńczug (PJSC „AvtoKrAZ”) objęło postępowanie upadłościowe, a jego majątek jest teraz wystawiony na sprzedaż.

Jako opcja została więc przedstawiona Tatra T 815-7T3R41 8x8 1R – jako alternatywna propozycja zaprezentowana Siłom Zbrojnym Ukrainy na targach „Broń i Bezpieczeństwo-2016”. Biorąc pod uwagę trudną sytuację rodzimych producentów i nierzetelność sąsiadów będących członkami OUBZ (czyli sojuszników militarnych wroga – Rosji), wojsko ukraińskie musiało znaleźć innego partnera, który spełniłby współczesne wymagania, a jednocześnie nie znalazłby się w strefie „ryzyka”. „Biorąc pod uwagę, że pomimo dużej liczby zamówień dla armii ukraińskiej, Zakład Samochodowy Krzemieńczug jest obecnie w stanie upadłości, trzeba znaleźć inne wyjście. Przejście Sił Zbrojnych na nowe platformy kołowe, spełniające wszystkie wymagania państw członkowskich NATO, i ich produkcja na Ukrainie – tak na początku roku powiedział Defence Express wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Myronyuk. Postawiono na produkty czeskiej firmy Tatra Trucks. Wszystkie prace nad integracją modułu radarowego Mineral-U na podwoziu Tatra 8x8, opracowanie dodatkowego wyposażenia, takiego jak podpory, zostały wykonane w charkowskim przedsiębiorstwie SKTB Corporation UkrInnMash. Specjalna zabudowa furgonowa mieści m.in. urządzenie do podnoszenia radaru. Od teraz jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości, po zainstalowaniu samego radaru na innych nośnikach, kilka „Mineral-U” zostanie przekazanych wojsku do akceptacji i testów.

Premierowy „Mineral-U” to najbardziej technologiczny model w linii systemów radarowych i kompleksów obrony powietrznej z Instytutu Badawczego Systemów Radarowych Przedsiębiorstwa Państwowego „Radar kwantowy”. W czasach sowieckich i przed rozpoczęciem konfrontacji wojskowej z Federacją Rosyjską wielofunkcyjne radary do śledzenia przestrzeni i powierzchni oraz naprowadzania własnych środków obrony dla środków narażenia „Mineral”, „Monolith” i „Mineral-ME”, opracowane przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Radar kwantowy”, zostały zainstalowane na znacznej liczbie różnych okrętów wojennych oraz na wybranych typach kompleksów przybrzeżnych, obecnie znajdujących się w arsenale samej Federacji Rosyjskiej.

Nowy „Mineral-U” to radar wielofunkcyjny, mogący wykrywać cele na powierzchni. Stacja ta oczywiście może też być używana w połączeniu z przybrzeżnymi kompleksami przeciwokrętowymi „Neptun”, opracowanymi przez GosKKB „Łucz”.

Nawiasem mówiąc, na podwozia Tatra przenoszone są również wszystkie samochody kompleksu Neptun. Odnowiony „Neptun” zostanie zademonstrowany podczas defilady wojskowej w Dzień Niepodległości Ukrainy. Co więcej, Siły Zbrojne mogą wkrótce przejść na czeskie podwozia Tatra.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA