Nowy program badań i innowacji w zakresie geofencing

Szwedzki Zarząd Transportu zatwierdził finansowanie w celu ustanowienia programu badań i innowacji w zakresie geofencing. Program jest uważany za strategicznie ważny, aby kontynuować pracę ze środkami określonymi w planie działania opracowanym w 2018 roku, dzięki współpracy między Szwedzkim Zarządem Transportu, miastem Sztokholm, miastem Göteborg, Scania, Veoneer, Volvo Cars i Grupą Volvo.

Nowy program badań i innowacji w zakresie geofencing Producent

W związku z atakiem terrorystycznym na Drottninggatan w 2017 roku rząd zlecił szwedzkiej administracji transportu wykonanie demonstracyjnego projektu geofencing w środowisku miejskim. Oprócz zorganizowania dnia demonstracyjnego, w którym zaprezentowana została technologia, strony uzgodniły, że stworzą plan działań ilustrujący ważne obszary wymagające rozwoju w celu wdrożenia geofencing w czasie i skalowania rozwiązań. Jednym z siedmiu punktów, na które położono nacisk, było ustanowienie programu badań i innowacji, w ramach którego prace rozwojowe zmierzają do wspólnej wizji: wdrożenia połączenia technologii, infrastruktury informatycznej i innowacyjnej oraz projektu miasta jako zrównoważonego, bezpiecznego i gęsto zaludnionej obszaru zurbanizowanego. Cel programu polega na pełnieniu funkcji moderatora i centrum wiedzy, w którym odpowiednie strony miejskie i biznesowe – przemysłowe spotykają się, aby wspierać plan działań, zalecenia oraz inicjować niezbędne kroki rozwojowe na tym obszarze. „Po zdigitalizowaniu infrastruktury miejskiej i pojazdów powstają nowe możliwości poprawy bezpieczeństwa ruchu i zmniejszenia wpływu ruchu drogowego na klimat. Ta mobilizacja do geofencingu stanowi kluczowy element układanki w zakresie wykorzystania możliwości technologii w celu stworzenia bardziej efektywnego i bezpieczniejszego systemu ruchu o mniejszym wpływie na klimat ”- mówi Maria Krafft, kierownik ds. celów w Szwedzkiej Administracji Transportu.

REKLAMA

Tym bardziej, że same pojazdy są już w dużym stopniu połączone, co można wykorzystać do stworzenia zrównoważonego i bezpiecznego środowiska. Geofencing definiuje zdigitalizowaną strefę geograficzną, w której da się kontrolować właściwości połączonych pojazdów, takie jak prędkość i układ napędowy. Z czasem geofencing będzie też mógł ograniczać dostęp do określonych stref lub obszarów. Geofencing jest uważany za niezwykle ważny dla stworzenia bezpiecznego systemu transportu drogowego w dzisiejszych złożonych środowiskach drogowych, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących bezpiecznego, niezależnego od paliw kopalnych i cichego transportu - dziś i w przyszłości. Innymi słowy, geofencing jest narzędziem do poprawy jakości ważnych aspektów zrównoważonego rozwoju w mieście.

Program Geofencing, koordynowany przez CLOSER w Lindholmen Science Park, jest możliwy przy udziale Szwedzkiej Administracji Transportu, Sztokholmu, miasta Gothenburg, Scania, Veoneer, Volvo Cars i Volvo Group. Program będzie obowiązywał do grudnia 2022 roku, kiedy są spodziewani dodatkowi partnerzy.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA