REKLAMA

Nowy samochodowy haubiczny system artyleryjski z Ukrainy

Ukraina opracowała zaawansowaną samojezdną haubicę (SPH) kalibru 155 mm na samochodowym nośniku kołowym, zwaną Bogdana.

Producent
Fot. Producent

Nowy samobieżny system artyleryjski Bogdana ma za zadanie niszczyć stanowiska dowodzenia, jednostki pancerne i zmechanizowane, baterie artylerii, stanowiska łączności oraz fortyfikacje polowe. Został zamontowany na 3-osiowym podwoziu ciężarówki kategorii tonażowej ciężkiej, klasy wysokiej ładowności i wysokiej mobilności taktycznej - KrAZ 6×6. Podwozie to zostało wyprodukowane przez ukraińską firmę motoryzacyjną "AutoKrAZ". Otrzymało ono na wszystkich kołach wyłącznie pojedyncze, balonowe ogumienie z bieżnikiem terenowym oraz klasyczną – za silnikiem – integralnie opancerzoną kabinę załogi. Kabinę tę wykonano w technologi spawania z blach pancernych i zabezpiecza ona przed amunicją małokalibrową z ręcznej broni osobistej. Zaopatrzoną ją też w dzieloną szybę przednią oraz czworo drzwi – po jednej parze z każdej ze stron, w celu ułatwienia szybkiego wsiadania i wysiadania przez obsługę.
Nowy system artyleryjski otrzymał nowoczesny system kierowania ogniem, składający się z komputera balistycznego oraz komputera sterującego systemem działa. Wyświetlacz głównego komputera sterującego ogniem znajduje się w kabinie opancerzonej, jednak z tyłu znajduje się również wyświetlacz systemu sterowania działem. Używa go załoga, gdy haubica jest umieszczona w pozycji do ostrzału. Oczekuje się, że nowy system artyleryjski będzie miał zasięg minimum 780 m i cechuje się zdolnością do trafiania w cele na odległościach do 40 km lub nawet 50 km w sytuacji zastosowania amunicji o zwiększonym zasięgu. Maksymalna szybkostrzelność wynosi 6 pocisków na minutę.
Obecnie Bogdana jest poddawana serii testów, a jej najważniejszymi użytkowymi wyróżnikami są: duża mobilność, precyzja, zasięg i znaczna szybkostrzelność. Ponadto w momencie użycia specjalnej amunicji istnieje możliwość trafienia w cel w odległości do 60 km. Do tego premierowa haubica samobieżna ma 155-milimetrowy kaliber NATO. Ukraińskie siły zbrojne nie posiadają jak dotychczas żadnej broni tego kalibru, tym bardziej, że nie znajdowała się ona na wyposażeniu armii radzieckiej, ani analogiczne rozwiązania nie są eksploatowane w nowoczesnej armii rosyjskiej. Kluczową rolę odgrywa także fakt, że zarówno system kontroli broni, jak i technologia jej produkcji w ukraińskich przedsiębiorstwach obronnych spełniają normy NATO.

REKLAMA

Bogdanę charakteryzuje masa bojowa 28000 kg. Z tyłu wyposażono ją w system wspomagający załadunek. Auto zabiera 20 sztuk amunicji i towarzyszących jej ładunków miotających.
Z czysto propagandowego punktu widzenia dla Ukraińców ważne pozostaje, że broń ma bardzo piękne kobiece imię "Bohdana”, a sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy – Ołeksandr Turczynow – radzi wrogom Ukrainy, aby dobrze ją zapamiętali.
Nowa haubica samobieżna Bogdana 6 × 6 po raz pierwszy będzie pokazana międzynarodowej publiczności podczas Dnia Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA