REKLAMA

Nowy wojskowy Kraz-6322 dla ukraińskich sił zbrojnych

Niedawno na zamówienie rodzimego wojska Kraz wykonał tzw. inny specjalny pojazd terenowy typu 6322 6x6.

Producent
Fot. Producent

Zasadnicza różnica w porównaniu z podobnymi wydaniami w tym przypadku polega na wprowadzeniu za kabiną i tuż przed skrzynią ładunkową żurawia przeładunkowego. Poza tym ten samochód terenowy ma standardowe wyposażenie. Jego zadanie polega na samodzielnym załadunku platform, kontenerów i palet, transporcie agregatów i sprzętu oraz holowaniu przyczep na wszystkich rodzajach dróg i po bezdrożach. Klasyczna kabina zapewnia miejsce do zamocowania broni osobistej dla kierowcy i pasażerów, z kolei zainstalowany system kontroli ciśnienia w oponach gwarantuje jazdę w trudnych warunkach drogowych. Zastosowany tu żuraw Palfinger cechują zaś maksymalny moment siły udźwigu 11,3 tm, maksymalny wysięg 8,2 m i maksymalnym udźwig 6680 kg.
Wariant ten będzie używany w połączeniu z innym specjalnym sprzętem. Podobne pojazdy specjalne KrAZ zaprojektował i wyprodukował na potrzeby odbudowy powojennego Iraku prawie 15 lat temu. Przypomnijmy, że w 2004 roku AvtoKrAZ w silnej konkurencji z firmami z Europy Zachodniej, wygrał przetarg ogłoszony przez USA. Zawarta na tej podstawie umowa dotyczyła dostawy dużej partii różnych modeli. W latach 2004-2006 zostało wysłanych ponad 2200 ciężarówek KrAZ – były to m.in. odmienne wersje oparte na KrAZie-6322, w tym prawie dwieście warsztatów samochodowych KrAZ-6322 PARM.
Obecnie ukraińskie wojsko także podkreśla potrzebę uzupełnienia floty swoich aut o inny specjalny sprzęt. Szczególnie brakuje uniwersalnych warsztatów z napędem na wszystkie koła i wariantów ewakuacyjnych, mogących działać w trudnych warunkach drogowych. Właśnie takie ciężarówki proponuje KrAZ - proste i wytrzymałe. Niestety, firma nie ma wystarczającej liczby zamówień ze strony rodzimej armii, mogących prowadzić do lepszego wykorzystania urządzeń produkcyjnych i wzrostu zatrudnienia, wzmocnienia zdolności obronnych kraju oraz rozwoju jego gospodarki.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA