REKLAMA

Nowy zestaw transportowy do przerzutu ciężkiej techniki bojowej z MZKT Cz.2

17 stycznia 2016 roku MZKT ujawnił informacje o nowym systemie transportowym do przerzutu wielotonowej techniki bojowej, tworzonym przez ciężki ciągnik siodłowo-balastowy MZKT 741351 (8x8) oraz zespół naczepa-przyczepa MZKT 999421+837211. Zgodnie z oficjalnym komunikatem opracowano go dla klienta ze Środkowego Wschodu. Niemniej fakt dostosowania do przewozu kombinacji dwóch czołgów Leclerc – bądź analogicznych o masie do 60000-70000 kg – ewentualnie jednego czołgu i dwóch BWP o masie do 30000-35000 kg ewidentnie wskazuje, kto może być tym nabywcą.

Producent
Fot. Producent

Informacje o tym odbiorcy bardzo szybko potwierdziły się, bo już nieco ponad dwa miesiące później - 25 marca - podmiot ujawnił, że zawarł kontrakt z pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich kompanią Al Badie Trading Establishment. Dotyczy on dostaw nowo opracowanych – całkowicie od postaw, specjalnie pod kątem potrzeb tego wymagającego klienta, terenowych samochodowych systemów do przerzutu ciężkiej techniki bojowej o ładowności maksymalnej aż 136000 kg. W ich skład wchodzą trzy zasadnicze elementy. Kombinacja ta – MZKT-741351+MZKT-999421+MZKT-837211 została przygotowana do przerzutu trzech bwp o masie do 30000-40000 kg każdy (w tym BWP-3), dwóch czołgów o masie do 60000-70000 kg każdy oraz innego sprzętu kołowego lub gąsienicowego o stosownym wagomiarze, jak kołowe armatohaubice G6.

Podczas prac nad zestawem wykorzystano najnowsze opracowania i pomysły w zakresie projektowania i rozwiązań technicznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości w powiązaniu z wytrzymałością, trwałością, odpornością i bardzo dużą ładownością. Warto wskazać, iż Volat jest aktualnie jedynym na świecie wytwórcą, zdolnym opracować i wyprodukować taki kompletny integralny specjalny system transportowy.

REKLAMA

W takim układzie nie dziwi, że Białorusini z Volata chcą silniej niż dotąd zaistnieć na rynku międzynarodowym. Tym bardziej, że dysponują teraz rzeczywiście szeroką gamą typowo militarnych produktów o autentycznie relatywnie niezłych parametrach i dość konkurencyjnej cenie. W dodatku Białoruś była i jest bardziej skora niż kraje Zachodu do dostaw sprzętu odbiorcom w Azji, Afryce i Ameryce Południowej o nie zawsze najlepszej reputacji. Białorusini nie pytają tak mocno o przestrzeganie praw człowieka oraz są bardziej skorzy do rozliczeń w barterze, przede wszystkim jeśli kwestia dotyczy surowców strategicznych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA