REKLAMA

Odnowa pełnej palety ciężarówek MAN-a Cz.11

Na specjalnej uroczystości, zorganizowanej w dniu 10 lutego w hiszpańskim Bilbao, MAN Truck&Bus oficjalnie przedstawił i wprowadził na rynek premierową generację ciężarówek. Co więcej, tę nową generację nie reprezentowała wyłącznie jedna linia produktowa, lecz od razu wszystkie – TGL, TGM, TGS i TGX. Tak zintegrowaną i kompletną odnowę całej palety swoich aut koncern przeprowadził po raz pierwszy w historii.

Zoptymalizowane miejsce pracy kierowcy podkreśla nową filozofię obsługi, której pozytywny wpływ jest najbardziej widoczny podczas jazdy - bez względu na to, czy w dzień, czy w nocy. Poszczególne przyciski i przełączniki da się łatwo wyczuć, a kierowcy mogą indywidualnie konfigurować przyciski prędkości za pomocą funkcji uważanych za ważne. Cała obsługa jest również możliwa w rękawiczkach. Przełączniki i przyciski są też połączone w logiczne grupy, a szczególnie ważne lub często używane funkcje umieszczono w ustalonych – tych samych miejscach miejscach. Ta koncepcja obsługi jest konsekwentnie wdrażana we wszystkich typoszeregach, umożliwiając kierowcy łatwą identyfikację elementów obsługi i w innych typach aut.
Następne udoskonalenie to opcjonalne, przejrzyste i łatwe do odczytania w pełni cyfrowe oprzyrządowanie. Ma wysokiej rozdzielczości, nieoślepiający, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala i zapewnia nową formę wizualizacji z optymalnym przesyłaniem informacji do kierowcy. Po lewej stronie wyświetla tachometr, a po prawej obrotomierz o znanym wyglądzie. Pomiędzy nimi znajduje się dodatkowy obszar wyświetlania, pokazujący łatwe do odczytania powiadomienia, znajdujące się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.
Centralny wyświetlacz w formie trójwymiarowej prezentacji własnego auta i ewentualnie pojazdów jadących z przodu lub wykonujących akurat wyprzedzanie, pokazuje informacje dotyczące systemów wspomagania kierowcy. Są one zawsze widoczne na ekranie i przesuwają się jedynie w lewo lub w prawo, w zależności od otwartej drugiej płaszczyzny informacyjnej. Te zmieniające się obrazy, tak zwane „zasłony”, przesuwają się w razie potrzeby z lewej lub prawej strony do wyświetlacza centralnego, udostępniając wiele szczegółowych informacji. Ta informacja jest bowiem zawsze widoczna na ekranie i przesuwa się tylko nieznacznie w prawo lub w lewo, w zależności od drugiego poziomu informacji, który jest otwarty. W lewej zasłonie pojawiają się: menu kontroli pojazdu, ustawień, powiadomień i danych dotyczących jazdy oraz prezentacja czasu pracy za kierownicą i przejechanych kilometrów. Prawa zasłona zawiera: zredukowany widok nawigacyjny, radio, systemem mediów i telefon. Zmieniające się obrazy pobierane są za pośrednictwem kierownicy wielofunkcyjnej. Ważne ustawienia dotyczące pojazdu kierowca może pobrać także przy pomocy przycisku Truck znajdującego się po prawej stronie za kierownicą. Ten przełącznik z prawej strony za kierownicą umożliwia szybki dostęp do regulacji długości świateł, jasności wyświetlacza, wskazania liczby kilometrów – przebiegu oraz systemu czyszczenia reflektorów.
Kierownica wielofunkcyjna pozostaje - jak poprzednio - centralnym elementem obsługi pojazdu i została dostosowana do optymalnej obsługi oraz dobrze leży w dłoni. W celu dalszej poprawy komfortu obsługi przyciski wielofunkcyjne zostały połączone i w znacznym stopniu obsługują tylko jedną funkcję (nie są przypisane do wielu funkcji). Ruch rąk przy ich obsłudze udało się zredukować do minimum, a wszystkie elementy łatwo dostępne. Przyciski do obsługi systemu infotainment – audio-nawigacyjnego zamontowano odrębnie. Przy tym, dzięki ergonomicznej, zróżnicowanej grubości wieńca, kierownica jest bardzo wygodna. Opcjonalnie można zamówić kierownicę skórzaną z wąskim szwem wykonanym ściegiem typowym dla piłki do baseballu.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA