REKLAMA

Odnowa pełnej palety ciężarówek MAN-a Cz.14

Na specjalnej uroczystości, zorganizowanej w dniu 10 lutego w hiszpańskim Bilbao, MAN Truck&Bus oficjalnie przedstawił i wprowadził na rynek premierową generację ciężarówek. Co więcej, tę nową generację nie reprezentowała wyłącznie jedna linia produktowa, lecz od razu wszystkie – TGL, TGM, TGS i TGX. Tak zintegrowaną i kompletną odnowę całej palety swoich aut koncern przeprowadził po raz pierwszy w historii.

Elementem dopełniającym miejsce pracy pozostaje fotel, ponieważ każdego dnia prowadzący spędzają w nim wiele godzin. Jednocześnie przebywanie w pozycji siedzącej przez długi czas nie jest generalnie wygodne i dobre dla ludzi. W rezultacie fotele kierowcy muszą być tak wygodne i nieobciążające, jak to możliwe. W związku z tym nowa generacja siedzeń w ostatniej serii ciężarówek została opracowana i zaprojektowana przez MAN. Uwzględniono przy tym informacje pochodzące z licznych ankiet kierowców i obserwacje zdobyte podczas jazd testowych na trasach liczących łącznie wiele tysięcy kilometrów.
Oprócz zupełnie nowego obrysu fotele charakteryzują się kolejnymi nowymi funkcjami. Na przykład w modelach z zawieszeniem pneumatycznym zintegrowana jest funkcja regulacji wysokości pasa bezpieczeństwa, dzięki czemu da się dopasować bezpieczną i komfortową pozycję pasa do każdego wzrostu i postawy kierowcy. Skorygowane położenie pasa bezpieczeństwa w połączeniu z jego napinaczem w razie wypadku zmniejsza ryzyko obrażeń. Zakres konfiguracji siedzeń zwiększono o 50 milimetrów wzdłuż osi podłużnej i wynosi obecnie w sumie 230 milimetrów. Na wysokość można natomiast regulować w przedziale 1200 mm. W ten sposób kierowcy mogą znaleźć idealną pozycję, bez względu na to, czy są szczególnie dużego, czy niskiego wzrostu.
Obsługa regulacji fotela jest całkowicie intuicyjna dzięki zastosowaniu różnych kształtów i zróżnicowanej struktury powierzchni, logicznemu pogrupowaniu elementów obsługi oraz właściwemu rozmieszczeniu dźwigni do ustawiania różnych funkcji fotela. Co więcej, odpowiednie wzornictwo MAN automatycznie wymusza poprawną ergonomicznie pozycję siedzącą. Efekt ten stał się możliwy dzięki różnym stopniom twardości i typowemu dla MAN konturowi pianki.
Najbardziej luksusowym modelem nowej generacji siedzeń jest amortyzowany pneumatycznie komfortowy fotel kierowcy z podparciem odcinka lędźwiowego, regulacją na odcinku barków i zintegrowanym zagłówkiem. Ma dziewięciopoziomową i zależną od masy siedzącego regulację wysokości, w tym funkcję pamięci i funkcję szybkiego opuszczania, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Amortyzację pionową można indywidualnie regulować – ustawiać w jednej z siedmiu pozycji lub całkowicie zablokować. W kabinach z leżankami z tyłu fotelu w odpowiednich miejscach zainstalowano automatycznie zabezpieczenie przed ocieraniem. Co więcej, włączana opcjonalnie klimatyzacja chłodzi, podgrzewa i osusza powierzchnie siedziska i oparcia. Powietrze przepływa przez delikatną perforację znajdującą się w górnej warstwie tapicerki. Przyjemny kontakt z siedzeniem niezależnie od temperatury zwiększa komfort pracy, a szczególnie w okresie zimowym szybko reagujący system podgrzewania fotela w krótkim czasie zapewnia miłe ciepło.
Kolejny wyróżnik foteli to tapicerka dostępna w wersji mieszanej skórzano-materiałowej, w której zagłówki, boki i przednią część środkowej powierzchni siedziska pokryto szlachetną a jednocześnie bardzo wytrzymałą skórą naturalną. Środkowe pasy tapicerki zrobiono z wysokiej jakości, oddychającego, antystatycznego materiału Alcantara, neutralnego pod względem alergicznym. Jest on nie tylko miły w dotyku, ale i odporny, sprężysty oraz antypoślizgowy. Tapicerka tekstylna w wersji Comfort powstała zaś z bardzo odpornego, aksamitnego i delikatnego weluru, gwarantującego wysoki komfort siedzenia. Do tapicerki standardowej zastosowano wysokiej jakości tkaninę płaską, z miłą w dotyku, przyczepną powierzchnią, przekładającą się na przyjemne użytkowanie fotela. Wszystkie fotele otrzymały znak jakości przyznawany przez niemieckie stowarzyszenie promujące działania na rzecz zdrowego kręgosłupa (Aktion Gesunder Rücken e. V.) i są rekomendowane jako produkty szczególnie przyjazne dla kręgosłupa. Oczywiście wszystkie modele spełniają również wymagane normy ECE i przepisy bezpieczeństwa.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA