REKLAMA

Odnowa pełnej palety ciężarówek MAN-a Cz.4

Na specjalnej uroczystości, zorganizowanej w dniu 10 lutego w hiszpańskim Bilbao, MAN Truck&Bus oficjalnie przedstawił i wprowadził na rynek premierową generację ciężarówek. Co więcej, tę nową generację nie reprezentowała wyłącznie jedna linia produktowa, lecz od razu wszystkie – TGL, TGM, TGS i TGX. Tak zintegrowaną i kompletną odnowę całej palety swoich aut koncern przeprowadził po raz pierwszy w historii.

Nowa generacja oznacza, że w zakresie rozwoju MAN Truck&Bus podążą za głównymi trendami rynki Poziomu 4.0 i wobec tego coraz silniej – głębiej oraz szerzej przechodzi od pozycji jedynie samego producenta pojazdu wraz z niewielkim zakresem usług wspomagających do dostawcy inteligentnych i zrównoważonych, kompleksowych rozwiązań transportowych. Tym samym nowa generacja ciężarówek ma być proponowana jako właśnie takie całościowe rozwiązanie transportowe – kompletne, kompleksowe, elastyczne oraz otwarte na zmiany i przyszłość. Szczególnie powyższe widać w odniesieniu do cyfrowych usług towarzyszących, których znaczenie w branży transportowej stale rośnie, a które pozwalają na optymalizację i uproszczenie wielu procesów. Oszczędność paliwa, wynosząca 8% sprawia zaś, że nowa generacja ciężarówek znacznie obniża emisję CO2, z kolei nowoczesne systemy wspomagające zmniejszają obciążenie prowadzących i zapewniają większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Są to: asystent jazdy w korku, proponowany cztery lata przed wprowadzeniem przewidzianym prawem nowo opracowany asystent skrętu, pomagający zapobiegać poważnym wypadkom w ruchu miejskim, oraz asystent zmiany pasa, ostrzegający kierowcę przy zmianie pasów.
Ponieważ też MAN, w odróżnieniu m.in. od Mercedesa, nie stawia tak silnie na automatyzację i autonomizację, novum istotnie poprawia warunki na pokładzie, w myśl zasady „Doskonałe dopasowanie kierowcy” - najważniejszy jest kierowca. Dlatego, aby zoptymalizować miejsce pracy w ciężarówce i dostosować je tak, aby lepiej spełniało codzienne wymagania prowadzących, ich wydajność i motywacja muszą być na pierwszym planie. W końcu decydującymi elementami sukcesu gospodarczego firmy transportowej są zaangażowanie i satysfakcja w nich zatrudnionych, w tym w pierwszym rzędzie właśnie prowadzących. W związku z tym nową generację cechują wyższe standardy pod względem przyjazności dla użytkownika, optymalnej ergonomii, bardziej intuicyjnej i niezawodnej obsługi, łączenia w sieć urządzeń i aplikacji cyfrowych oraz – w nie mniejszym stopniu – zabezpieczenia optymalnej przestrzeni, dobrze przemyślanej koncepcji schowków i poprawie komfortu spania - wszystko to z myślą o potrzebach, które zostały określone na podstawie doświadczenia. Wynika to z faktu, że podczas całego procesu rozwoju firma konsekwentnie uwzględniała wiedzę i opinie kierowców i ludzi biznesu, w tym systematycznie brał pod uwagę ekspertyzy i informacje przekazywane przez prowadzących i przedsiębiorstwa.
By uzyskać jak największy stopień satysfakcji użytkownika, w tym by dowiedzieć się, w jaki sposób należy zaprojektować idealne miejsce pracy i przestrzeń życiową w ciężarówce, programiści MAN postępowali w myśl idei od klienta do produktu oraz wdrożonej teraz zasady „Simply my Truck”, będącej nie tylko sloganem, ale znaczącym fundamentem rozwoju. Dlatego zaprezentowano ponad 700 kierowcom, w tym podczas wizyt na parkingach i stacjach serwisowych, ) różne prototypowe rozwiązania. Informacje zwrotne od profesjonalistów i ich osobiste życzenia trafiły bezpośrednio do nowej serii. Ponadto koncern zaprosił do Monachium 300 klientów krajowych i międzynarodowych z 16 krajów, aby określić najważniejsze wymagania dotyczące nowych ciężarówek. Deweloperzy porównali ten różnorodny wkład z informacjami zwrotnymi z wywiadów z kierowcami i wdrożyli wynikające z tego podstawowe pomysły w licznych innowacyjnych funkcjach.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA