REKLAMA

Odnowa pełnej palety ciężarówek MAN-a Cz.7

Na specjalnej uroczystości, zorganizowanej w dniu 10 lutego w hiszpańskim Bilbao, MAN Truck&Bus oficjalnie przedstawił i wprowadził na rynek premierową generację ciężarówek. Co więcej, tę nową generację nie reprezentowała wyłącznie jedna linia produktowa, lecz od razu wszystkie – TGL, TGM, TGS i TGX. Tak zintegrowaną i kompletną odnowę całej palety swoich aut koncern przeprowadził po raz pierwszy w historii.

Główne zmiany z punktu widzenia kierowcy dotyczą wnętrza kabiny. Aby w jak największym stopniu pomóc prowadzącym, zdjąć z nich presję i jednocześnie zaoferować im najlepszy możliwy poziom komfortu, podczas procesu projektowania nowej generacji szczególny nacisk położono na zaprojektowanie kabiny jako połączonego miejsca pracy i przestrzeni życiowej – stanowiska pracy i równocześnie miejsca odpoczynku. Dr Frederik Zohm, członek zarządu MAN Truck & Bus SE odpowiedzialny za badania i projektowanie, skomentował to następująco „Nowa generacja ciężarówek MAN łączy doskonałą ergonomię,wyjątkową funkcjonalność i niepowtarzalne wzornictwo. Doskonałe dopasowanie do kierowcy jest wyrazem naszego uznania dla najważniejszego ogniwa łańcucha transportowego, którym jest kierowca”. Tym bardziej, że kierowcy mają bardzo trudne zadanie, przez co ich zawód staje się bardzo wymagający: pracują w zaawansowanych technologicznie maszynach, muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne ustawowe wymagania, a przy tym często znajdują się – działają pod presją czasu i codziennie są narażeni na duży stres w ruchu drogowym, poruszając się w stresujących warunkach ruchu drogowego. Ponadto podczas jazdy muszą być tak wydajni, jak to możliwe – stale muszą jeszcze pamiętać o efektywnej jeździe.
Dr Manuel Marx, kierownik działu projektowania kompleksowych pojazdów w MAN Truck&Bus SE, wyjaśnia: „Wymagania stawiane kierowcom podczas jazdy są bardzo wysokie. W rezultacie naszym celem było uczynienie pracy z ciężarówką prostszą, bezpieczniejszą i jeszcze bardziej ergonomiczną. Wprowadziliśmy dalsze ulepszenia w zakresie przyjazności dla użytkownika, zapewniając większą przejrzystość i standaryzację wszystkich elementów obsługi oraz intuicyjną obsługę - dzięki łatwym w obsłudze elementom sterującym. Istotną rolę odgrywają przy tym także systemy wspomagania i bezpieczeństwa”. Stephan Schütt, dyrektor ds. Rozwoju kabin i podwozi w MAN Truck&Bus SE, dodaje: „Dla wielu kierowców kabina jest miejscem, w którym po pracy mogą w spokoju odpocząć. Chcielibyśmy, aby czuli się tam jak w domu. Więcej przestrzeni, więcej miejsca do przechowywania, wygodne łóżka, funkcjonalne, ale przyjemne oświetlenie oraz przemyślane interfejsy multimedialne - wszystko to pomaga”.
Przede wszystkim novum dostaje odmienione kabiny – z dotychczasowym szkieletem i po części poszyciem zewnętrznym, ale z całkowicie przebudowanym wnętrzem. Co więcej, podkreśla się dużą różnorodność wydań dostępnych fabrycznie, gdyż różnorodność odgrywa kluczowe znaczenie przy przedstawianiu oferty odbiorcy.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA