REKLAMA

Pierwsza ciężarówka DAF-CF-Electric do wywozu śmieci dostarczona do ROVA

Pierwsza w pełni elektryczna śmieciarka na podwoziu DAF CF Electric 6x2 rozpoczęła działalność w holenderskiej publicznej firmie zajmującej się wywozem odpadów ROVA.

W ramach testu drogowego – w normalnych warunkach eksploatacji, obejmującego cztery porównywalne warianty, pierwsza ciężarówka do zbiórki śmieci DAF CF Electric 6x2 zaczęła być użytkowana w holenderskiej firmie zajmującej się wywozem śmieci ROVA. Pojazd ten został wyposażony w elektryczny układ napędowy VDL o zerowej emisji oraz w pełni elektryczną zabudowę do zbierania odpadów VDL i będzie obsługiwany przez ROVA w holenderskim mieście Zwolle.
Od końca 2018 roku 2-osiowe ciągniki DAF CF Electric 4x2 są wykorzystywane przez wiodące holenderskie i niemieckie firmy transportowe oraz sieci supermarketów do realizacji wewnątrz miejskiej dystrybucji (inner city distribution). Podczas gdy DAF rozpoczął ograniczoną sprzedaż swojego ciągnika CF Electric w Holandii, Belgii i Niemczech, cztery całkowicie elektryczne podwozia 6x2 są obecnie sprawdzane przez klientów pod kątem zastosowań związanych ze zbiórką śmieci. Te 3-osiowe auta – przy swojej dopuszczalnej masie całkowitej do 28000 kg – zapewniają dużą ładowność, a dzięki sterowanej ostatniej osi wleczonej doskonałą zwrotność. Ta ostatnia cecha stanowi ogromną zaletę dla egzemplarzy służących do zbiórki odpadów na gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

REKLAMA

Regularne trasy

Układ napędowy VDL E-power zamontowany w wydaniu do zbiórki odpadów CF Electric 6x2 zapewnia 210 kW mocy i moment obrotowy o wartości 2000 Nm, czyli podobnie jak ciągnik CF Electric. Układ napędowy jest zasilany przez zestaw akumulatorów o pojemności (brutto) 170 kWh, wystarczającej do pokrycia zapotrzebowania na energię w trakcie pokonywania regularnych tras wywozu śmieci. Śmieciarki zwykle co kilka godzin wracają bowiem do bazy czy na wysypisko, aby się rozładować, i wówczas w zaledwie 30 minut DAF CF Electric może być naładowany do 80% pojemności akumulatora.

„Tak dobry jak konwencjonalna ciężarówka”

Zdaniem Marco van Lente, dyrektora generalnego, dla ROVA łatwość użycia ciężarówki do zbiórki śmieci CF Electric stanowi cechę kluczową. „DAF CF Electric jest tak samo dobry i łatwy w obsłudze, jak każda ciężarówka napędzana konwencjonalnie, i naprawdę wierzymy, że od samego początku ważne jest uczestnictwo w transformacji energetycznej, ponieważ zasoby naturalne stają się coraz rzadsze. W naszym DNA leży dbanie o przyszłość naszej planety, a stosowanie pojazdów o niskiej emisji stanowi część naszego planu zrównoważonego rozwoju”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA