Poczta Rosji otrzymała samochód elektryczny GAZelle e-NN do eksploatacji testowej

W dniu 22 października 2021 roku na międzynarodowym forum e-handlu i handlu detalicznego Ecomference Rupost Retail Week, Grupa Modern Transport Technologies, generalny dystrybutor produktów Grupy GAZ, przekazała Poczcie Rosji do eksploatacji pierwszy samochód elektryczny GAZelle e-NN. Poczta planuje używać tego auta do przewozu paczek i listów.

GAZelle e-NN Producent

W pełni elektryczny model GAZelle e-NN na jednym ładowaniu może przejechać do 150 km. Do 80% pojemności jego akumulator można naładować w ciągu 30 minut. Dzięki funkcji rekuperacji akumulator można też ładować podczas hamowania, co okazuje się szczególnie ważne w transporcie miejskim z częstymi hamowaniami i postojami. Taki pojazd jednorazowo może przewieźć do 2000 kg ładunku. Ponadto samochód zaopatrzono w wbudowany system usług cyfrowych GAZ Connect, pomagający zoptymalizować logistykę flot, śledzić lokalizację i trasy przewozu oraz kontrolować nie tylko główne parametry techniczne samochodu, w tym poziom i zużycie paliwa, temperaturę płynu chłodzącego i hamulcowego oraz ich poziom, ale także stan kierowcy.

REKLAMA

Maxim Akimov, dyrektor generalny JSC Russian Post - Почта России, stwierdził „Poczta Rosji to odpowiedzialna firma logistyczna i aktywnie próbujemy technologii oraaz rozwiązań mogących zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Cieszymy się, że jesteśmy jednymi z pierwszych użytkowników nowego modelu elektrycznego produkowanego przez Grupę GAZ, naszego wieloletniego partnera. Już aktywnie korzystamy z transportu gazowego, też krajowego, i jest to dla nas ważne, ale po raz pierwszy na trasie poczty pojawia się elektryczny van”. Natomiast Oleg Markov, generalny dyrektor Korporacji Państwowej „Nowoczesne Technologie Transportu”, skomentował „Rozwój handlu internetowego i cyfryzacja kanałów dystrybucji wyznaczają przejście do etapu ewolucyjnego w rozwoju podejść do rozwiązywania problemów transportowych. GAZelle NN to samochód nowej generacji, który oferujemy nie tylko jako narzędzie do transportu i dostawy ładunków, ale jako pełnoprawny uczestnik procesów logistycznych i biznesowych. Innowacyjne modele pojazdów użytkowych marki GAZ, które prezentujemy na Forum, w niedalekiej przyszłości pozwolą nam obsługiwać nowe obszary działalności i stosować nowe metody dostarczania listów, ładunków, towarów".

Flota pojazdów Poczty liczy ponad 17 000 egzemplarzy, z czego 3500 to lekkie auta marki GAZ (GAZelle) w różnych modyfikacjach. Poczta wykorzystuje Gazele do transportu pracowników i przesyłek pocztowych wzdłuż szlaków produkcyjnych, między skupiskami ludności oraz w strefach dostaw kurierskich. Poza tym samochody pełnią funkcję mobilnych urzędów pocztowych.

REKLAMA