Podczas ETRA 2021 IVECO przyczyni się do neutralizacji śladu węglowego

W czasie, gdy kwestie dotyczące ochrony środowiska zyskują w sportach motorowych na znaczeniu, stowarzyszenie European Truck Racing Association (ETRA) postanowiło dać przykład i stać się główną platformą zrównoważonych technologii w sektorze transportu drogowego.

S-WAY NP Producent

IVECO przyczyni się do zrównoważonego charakteru ETRA, dostarczając samochód bezpieczeństwa S-WAY NP, przystosowany do obsługi bio LNG. Dzięki wykorzystaniu tego paliwa model ten będzie wyróżniać się jeszcze bardziej zrównoważoną wydajnością przy znacznym ograniczeniu emisji dwutlenku azotu i nawet o 95% niższą emisją CO2 w porównaniu z odpowiednikami z silnikami wysokoprężnymi.

REKLAMA

Europejskie mistrzostwa ciężarówek (European Truck Racing Championship, ETRC) są pierwszymi zawodami pod egidą FIA, podczas których wykorzystano pojazdy zasilane paliwem pochodzącym całkowicie ze źródeł odnawialnych, w postaci najnowszej generacji syntetycznie produkowanego HVO (uwodornionego oleju roślinnego) w autach wyścigowych.

European Truck Racing Association (ETRA) i IVECO przedłużyły swoje wieloletnie partnerstwo do końca sezonu 2023. IVECO jest oficjalnym partnerem FIA European Truck Racing Championship na kolejne trzy sezony, począwszy od pierwszego w tym roku wyścigu na torze w Hungaroring (Węgry), który odbył się w dniach 12 i 13 czerwca.

Kluczowy element tej współpracy stanowi fakt, że IVECO pozostanie wyłącznym dostawcą samochodu bezpieczeństwa, tj. IVECO S-WAY NP, dla wszystkich wyścigów w ciągu najbliższych trzech sezonów. Model ten będzie pierwszym w historii przyjaznym dla środowiska samochodem bezpieczeństwa z napędem alternatywnym podczas zawodów ETRC.

Thomas Hilse, IVECO Brand President, powiedział: „Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że przyszłość wyścigów samochodów ciężarowych jest związana z osiągnięciem zerowego poziomu emisji, a wykorzystanie IVECO S-WAY NP stanowi kolejny krok na drodze do tego celu. Nowy, przykuwający wzrok design i nowe elementy wyposażenia na samochodzie bezpieczeństwa, opracowane przez CNH Industrial's Design Center, oraz oficjalne elementy wyposażenia z Katalogu akcesoriów IVECO, oznaczają, że każdy kierowca może zaprojektować własny wspaniały samochód ciężarowy".

IVECO ponownie bierze udział w Wyścigowych Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych FIA jako techniczny sponsor „Die Bullen von IVECO" – wspólnej ekipy zespołów Hahn Racing i Schwabentruck. Niemka Steffi Halm ponownie występuje jako liderka zespołu Schwabentruck. Jedyna kobieta ścigająca się w mistrzostwach ma nadzieję poprawić ubiegłoroczne miejsce i spełnić swoją ambicję, polegającą na zdobyciu tytułu mistrzowskiego w IVECO S-WAY. W skład zespołu Hahn wchodzi zaś sześciokrotny mistrz Europy Jochen Hahn, który za kierownicą IVECO Stralis zdominował sezon 2019. Ekipy z niecierpliwością oczekują na kolejne rundy rywalizacji.

Marka IVECO jest reprezentowana przez dwa dodatkowe zespoły: Reinert Racing oraz Don't Touch Racing.

IVECO S-WAY NP jako samochód bezpieczeństwa w ETRC

Pojazd bezpieczeństwa to pojazd, który prowadzi samochody biorące udział w wyścigu na okrążeniu formującym do momentu rozpoczęcia startu. Służy również do spowalniania wyścigu w przypadku potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak wypadek czy skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. Odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowców.

Pojazdem bezpieczeństwa jest standardowy model S-WAY NP w wersji 4x2 LNG, wyposażony w dwa 540-litrowe zbiorniki, mogące pomieścić co najmniej 390 kg ciekłego bio LNG. Dzięki temu na jednym tankowaniu do pełna może przejechać nawet 1600 kilometrów oraz cechuje się znacznie mniejszą emisją dwutlenku azotu w porównaniu do odpowiedników z silnikiem wysokoprężnym i generuje o 95% mniej CO2.

Nowy pojazd bezpieczeństwa IVECO z malowanym natryskowo wykończeniem prezentuje się wyjątkowo. Całości dopełnia kilka niestandardowych części, takich jak: dwie żółte, obracające się lampy sygnalizacyjne, listwy oświetleniowe z reflektorami LED, podświetlana, trójelementowa osłona przednia i dodatkowe oświetlenie LED.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA