Podwójna premiera Rosenbauera w segmencie samochodowych drabin obrotowych Cz.1

Rosenbauer prezentuje nową drabinę obrotową z technologią XS i nowym systemem do ochrony przed upadkiem i ratownictwa na wysokości.

Rosenbauer drabina 26 m Producent

L27A-XS 3.0 to najnowszy produkt z udanej serii Rosenbauer XS, którego wysokość robocza wynosi dokładnie 27 m. Następuje zatem rozszerzenie odnoszącej sukcesy serii XS o drabinę obrotową o takiej wysokości roboczej. Maksymalna wydajność zachodzi dzięki dużemu promieniu działania oraz najnowszej technologii sterowania. Do tego dochodzi nowy, łatwy w obsłudze sprzęt do bezpiecznej pracy na wysokości i głębokości.
Asortyment przegubowych drabin obrotowych firmy z niemieckiego Karlsruhe został wzbogacony o model o wysokości roboczej zredukowanej do 27,6 m. Skrót XS (od „bardzo małego”) odnosi się do specjalnej konstrukcji tych drabin. Konstrukcję tych drabin obrotowych cechują bowiem odchylane ramię kosza ratowniczego oraz przegub obrotowy przesunięty do wewnątrz, co powoduje również, że w całości mogą być one używane w bardzo ciasnych przestrzeniach. Ponadto technologia XS jest dostępna w formacie „Generacja 3.0” dla maksymalnej wydajności, bezpieczeństwa i łączności.

REKLAMA

Niezrównany zasięg działania

Duży zasięg działania to jedna z wielu zalet L27A-XS. Można ją umieścić do 5,90 m od obsługiwanego/zabezpieczanego obiektu i nadal oferuje pełną wydajność przy maksymalnej nośności – tzn. pięciu osób w koszu. Przy tym na przykład na małej wysokości błąd instalacji ratunkowej lub w ewakuacji poziomej pozostaje łatwiejszy do skompensowania i okazuje się mniej tragiczny w skutkach. Tzn. błędy w konfiguracji na małych wysokościach ratowniczych lub podczas ewakuacji – ucieczki w poziomie da się łatwiej skompensować, a mniejszą odległość można również wykorzystać taktycznie, aby zapewnić udane operacje w ciasnych przestrzeniach. Tym samym mniejsza odległość może być wykorzystana taktycznie, aby zapewnić sukces w operacjach na ograniczonej przestrzeni. Do tego swoim wysięgiem poziomym L27A-XS pokrywa szerokie fronty – fasady budynków. Ułatwia to konfigurację i pozycjonowanie – rozstawianie i pozycjonowanie, gdyż nie trzeba się przenosić ani przestawiać, gdy ma się zbliżyć do kilku miejsc rozmieszczenia na różnych wysokościach – kilku lokalizacji w różnych miejscach.

Najnowocześniejsza technologia sterowania

Podobnie jak wszystkie drabiny obrotowe Rosenbauer z serii XS, nowy model L27A-XS zaopatrzono też w sterowanie Generacji 3.0 – tzn. system sterowania trzeciej generacji. Zapewnia on około dziesięciokrotnie większą moc obliczeniową niż w przypadku poprzedniej wersji i spełnia zarówno poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 2, kategoria 3, Performance Level D zgodnie z IEC 61508 (bezpieczeństwo funkcjonalne urządzeń elektrycznych / elektronicznych / programowalnych elektronicznych związanych z bezpieczeństwem), oraz dyrektywę maszynową EN 13849. Poza tym novum oferuje nowe sterowanie z maksymalnie pięcioma magistralami CAN i wystarczającą łączność, umożliwiające połączenie drabin XS z najnowocześniejszymi systemami reflektorów i kamer, aby móc wprowadzić dodatkowe systemy wspomagające i rozbudowane funkcje automatyczne.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA