REKLAMA

Podwójna premiera Rosenbauera w segmencie samochodowych drabin obrotowych Cz.2

Rosenbauer prezentuje nową drabinę obrotową z technologią XS i nowym systemem do ochrony przed upadkiem i ratownictwa na wysokości.

Rosenbauer drabina 26 m Producent

Pojazd z kompaktowym podwoziem

L27A-XS zabudowano na 2-osiowym podwoziu firmy Mercedes Benz – typ Atego 1527 F o dopuszczalnej masie całkowitej 15000 kg. Zestaw drabiny składa się z pięcioczęściowego ramienia głównego – pięciu wysuwanych przęseł z odchylanym ramieniem koszowym (4,35 m) oraz poziomymi – de facto poziomo-pionowymi podporami bocznymi o szerokości rozstawienia do 4,80 m. Zainstalowano także stałą rurę aluminiową w górnej drabinie, jedną w konstrukcji kosza zintegrowaną z doprowadzeniem wody, dysze w podłodze kosza chroniące osoby z obsługi oraz dwa działka, przechowywane w skrytkach sprzętowych i w razie potrzeby mogące być połączonymi z suchym pionem doprowadzającym do kosza środki gaśnicze.

REKLAMA

Walka z ogniem.

Pierwszy pojazd trafił do straży pożarnej La Rochelle we Francji i otrzymał kompaktowe podwozie. Wyróżnia go też fakt, że podczas obrotu o 360° podstawa obrotowa nie wystaje poza obrys auta. Powyższe oznacza, że drabina obrotowa może się znajdować bardzo blisko budynku lub innego obiektu bądź innej przeszkody. W ten sposób L27A-XS 3.0 łączy wiele funkcji i taktyk operacyjnych

Zalety w jednym urządzeniu.

Nowy system zabezpieczania i ratowania

Wraz z L27A-XS, Rosenbauer przedstawia nowy system ochrony przed upadkiem i do ratownictwa wysokościowego. Wszystkie jego komponenty pochodzą z jednego źródła i są do siebie optymalnie dopasowane. Zgodnie z normą EN 795 system ten składa się z maksymalnie 18 punktów mocowania, znajdujących się w koszu, na jego spodzie, na górze drabiny, na przegubie zestawu drabinowego i które są dołączone w podwoziu. Oczka – uchwyty na zestawie drabinowym i na podwoziu można też zamontować w starszych pojazdach. System zawiera także własne „urządzenie” zatrzymujące upadek ze zwijaczem pasa bezpieczeństwa dla ratownika – osobiste urządzenie chroniące przed upadkiem z wysokości, w którym zwijacz pasa bezpieczeństwa znajduje się na osobie, a nie na punkcie kotwiczenia, jak to zwykle bywa. Wykazuje to tę zaletę, że pas bezpieczeństwa/szelki nie jest przeciągany/naciągany przez krawędzie, ale też podczas ruchu leży nad nimi, ponieważ pas wsuwa się i rozwija bezpośrednio na osobie. W rezultacie na zewnątrz kosza służby ratunkowe są optymalnie zabezpieczone, przykładowo gdy wchodzą na balkon, aby pomóc poszkodowanemu wejść do kosza lub gdy muszą zrobić kilka kroków na dach, w tym na jego krawędź. Przy tym jest dostępny kompletny pakiet modułowy do akcji ratowniczych na wysokości, z których każdy składa się z poszczególnych elementów, jakie w razie potrzeby da się łączyć zgodnie z wymaganiami. Obejmuje to ręczną wciągarkę linową (wciągarka modułowa – moduł wciągarki) i blok sprzętu (moduł koła pasowego) do wspierania zjazdu w górę i w dół, moduł zapasowy do mocowania zbloczy i sprzętu, moduł uzdy – uzdę modułową składającą się z trójkąta ratunkowego i smyczy, do utrzymania noszy z kosza i zabezpieczenia osób w środku, oraz moduł Static Line – statyczny moduł linowy, zawierający dwie wiązki stalowych kabli o ustalonych długościach i karabinki, jeśli osoba nie jest ratowana przez zjazd po linie, ale raczej przez przesunięcie zestawu drabinowego lub ramienia teleskopowego, co też powinno mieć miejsce. System linowy (lina główna i zapasowa z hamulcem linowym) może oczywiście jeszcze służyć do zabezpieczenia wysokości i może być używany, na przykład, gdy służby ratownicze na dachu znajdują się w odległości większej niż dwa metry od klatki ratowniczej. Dodatkowo system został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było używać i zastosować we właściwy sposób zarówno natychmiast, jak i intuicyjnie przez każdego członka załogi, który otrzymał certyfikat „Podstawowa akcja ratunkowa z wysokości i ratownictwo nurkowe”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA