REKLAMA

Port lotniczy Liège powiększa swoją flotę ciężarówek Scania, aby sprostać rosnącej liczbie przewozów lotniczych

Podczas gdy większość lotnisk na całym świecie przeżywa poważne problemy i ponosi znaczne straty, belgijskie lotnisko Liège rozwija się dzięki rosnącej liczbie przesyłek lotniczych. Jako siódme co do wielkości lotnisko towarowe w Europie, każdego dnia obsługuje 2500 ton ładunków pochodzących ze 140 lotów.

Scania Producent

Lotnisko niedawno wycofało swoje dwie starzejące się ciężarówki do dostarczania paliwa i zamienia je na nowe auta Scania P 320 6x4. Dostawami paliwa na lotnisku zarządza samo lotnisko, które ponosi pełną odpowiedzialność za cały proces od odbioru paliwa lotniczego po tankowanie samolotu. Ponieważ samoloty towarowe przylatują głównie w nocy, personel do tankowania bywa zwykle zajęty w godzinach nocnych. Magazynów paliw na lotnisko ma pojemność 6000 metrów sześciennych, która wkrótce powiększy się o kolejne 1750 metrów sześciennych. Jest to konieczne, aby sprostać rosnącemu natężeniu ruchu. W 2020 roku lotnisko dostarczy bezprecedensowe 550 tys. metrów sześciennych, a pod koniec października pobiło swój rekord wszechczasów wynoszący 2,5 mln litrów w ciągu jednego dnia.

Samochody do tankowania przystosowane do celów lotniskowych

REKLAMA

Ten rosnący popyt znajduje swoje odzwierciedlenie we flocie lotniskowych zestawów do tankowania. Obecnie lotnisko dysponuje flotą ośmiu autocystern Scania, która wkrótce będzie powiększona o dodatkową ciężarówkę. Christian Delcourt, rzecznik lotniska w Liège, mówi „Współpraca ze Scanią sięga 1997 roku. Zaczęło się z prostego powodu: Scania była jedynym producentem będącym w stanie dostarczyć pojazdy wystarczająco niskie, aby zmieścić się pod skrzydłami samolotów BAe 146, które były tu powszechne”. Zestawy do tankowania – tzw. tankowce są przystosowane do ich specjalistycznego przeznaczenia, co polega np. na wydłużaniu i dostosowywaniu podwozia. Zainstalowano system pompowy z układem filtracji oraz wyposażenie zapewniające dostęp do wlewów, w Boeingach 747 znajdujących się na wysokości nawet czterech metrów.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA