REKLAMA

Postęp w sferze infrastruktury do ładowania otwiera nowe możliwości dla DAF CF Electric VDL E-Power Cz.1

Poprawa w sferze infrastruktury do ładowania pozwoliła na wprowadzenie istotnych zmian ulepszających w ciężarówce DAF CF Electric VDL E-Power, opracowanej wspólnie przez DAF Trucks i VDL Groep. W rezultacie, dzięki zastosowaniu tzw. sprytnej technologii ładowania, ta w pełni elektryczna ciężarówka jest w stanie dziennie przejechać do 300 kilometrów. Naładowanie akumulatora do pełnej pojemności zajmuje zaś tylko pół godziny, co oznacza, że pojazd da się całkowicie zintegrować z planem dostaw bez dodatkowego czasu oczekiwania kierowcy, a harmonogramy jazd można zoptymalizować.

Producent

Zaawansowana infrastruktura ładowania VDL E-Power obejmuje chłodzone cieczą kable ładujące i wtyczki o dużej pojemności, w trakcie normalnej pracy - na przykład podczas przerwy kierowcy – umożliwiające ładowanie do 400 amperów akumulatora auta elektrycznego. W efekcie po przerwie, podobnie jak na początku zmiany, kierowca ponownie będzie mógł korzystać z całkowicie naładowanego akumulatora (przy jego pełnej pojemności).

REKLAMA

„Od źródła do koła”

Centrum dystrybucji sieci supermarketów Albert Heijn w Zaandam korzysta z trzech ładowarek nowego, tzw. cięższego typu, gdyż o większej mocy ładowania – 300 kW. Do tego, punkty ładowania są zasilane energią elektryczną pochodzącą z tysięcy paneli słonecznych zainstalowanych na dachu centrum dystrybucyjnego. Innymi słowy, lokalnie wytwarzana „zielona” energia służy do ładowania e-ciężarówek, tworząc w pełni zrównoważony system od „źródła do koła”.
W tym rozwoju miejskiego modelu elektrycznego klasy tonażowej ciężkiej VDL współpracuje z DAF Trucks jako dostawcą samochodowej bazy oraz wybranymi użytkownikami, takimi jak TNO, Jumbo Supermarkets, Albert Heijn, Simon Loos, Peter Appel, Tinie Manders, THT Koeltransport, Allego, Heliox i Croonwolter&dros. Aktualnie użytkownicy ci testują zrównoważone rozwiązania dla transportu bezemisyjnego, realizowane za pomocą w pełni elektrycznych ciężarówek. Rok temu zaczął się bowiem pilotażowy projekt z sześcioma takimi ciężarówkami, w którym te e-ciężarówki były wykorzystywane do zaopatrywania sklepów w centrach miast bez emisji spalin i przy minimalnym poziomie hałasu. Przedsięwzięcie to jest wspierane w ramach programu demonstracyjnego w zakresie technologii i innowacji klimatycznych (DKTI) w transporcie. Podczas poprzednich testów sześć w pełni elektrycznych ciężarówek przejechało razem ponad 150000 „czystych” kilometrów, co oznacza prawie czterokrotnie pokonanie obwodu kuli ziemskiej – jazdę po całym świecie.
Wskutek powyższego, w następstwie zdobytej wiedzy, e-ciężarówka jest dalej rozwijana. Z jednej strony gotowi są następni – nowi testujący z branży dystrybucyjnej, z drugiej sam VDL pozostaje gotowy i otwarty na wyzwania w przyszłości. Jego zakłady wytwórcze zostały mianowicie zmodernizowane, a CF Electric trafi do produkcji. Willem van der Leegte, prezes i dyrektor generalny VDL Groep, stwierdził „Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że uczestniczymy w rozwoju tego innowacyjnego i zrównoważonego pojazdu oraz z tego, że jako europejski lider w dziedzinie elektryfikacji transportu ciężkiego produkujemy seryjnie dla DAF Trucks ten elektryczny samochód ciężarowy”.
W czerwcu 2019 roku, czyli miesiąc po swojej premierze, DAF CF Electric VDL E-Power otrzymał Green Truck Logistics Solution 2019 – prestiżową nagrodę za wdrażanie obiecujących, powstających innowacyjnych technologii, dedykowanych dla zrównoważonej logistyki w Europie. W tym kontekście warto zwrócić więc uwagę, że już w najbliższej przyszłości coraz więcej miast wyraża zamiar dopuszczenia do ruchu po ich ulicach, w szczególności w centrach, wyłącznie wariantów bezemisyjnych i cichych. CF Electric VDL E-Power stanowi tu zatem wręcz idealną odpowiedź.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA