REKLAMA

Pożarnik dla Izraela

W ostatnim okresie Tatra dostarczyła odbiorcom zagranicznym kilka ciekawych wariantów pochodzących z cywilnej rodziny Phoenix (Feniks).

Producent
Fot. Producent

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej w formie darowizny o wartości 8.1 mln CZK przekazało państwu Izrael ciężki terenowy samochód ratowniczo-gaśniczy specjalnie zoptymalizowany pod kątem gaszenia pożarów lasów. Dar ten przekazano, by pomóc Izraelowi w walce z pożarami tego rodzaju, jakie w ostatnim czasie niezwykle często nawiedzają ten kraj.

Pojazd o symbolu CAS 30 stanowi wynik kooperacji Tatry jako dostawcy podwozia oraz innej znanej czeskiej firmy – THT Polička, od lat wyspecjalizowanej w budowie nadwozi pożarniczych różnego typu.

REKLAMA

Auto bazuje na 2-osiowym podwoziu Phoenix o symbolu T158-8P6R23.371 4x4.1. Nośnik ten cechują: krótka, dzienna, 3-osobowa kabina z miejscami w układzie 1+1+1, stały napęd na oś przednią, rozstaw osi 3700 mm i pochodzące z koncernu Michelin wyłącznie pojedyncze ogumienie o rozmiarze 445/65R22.5, z bieżnikiem terenowym. Za źródło napędu służy 11-litrowy silnik Paccar MX-11 w wydaniu o maksymalnych – mocy 271 kW/370 KM i momencie obrotowym 1600 Nm. Silnik ten spełnia normę czystości spalin Euro 6 i współpracuje z w pełni automatyczną skrzynią przekładniową Allison 4500 ze swoją własną chłodnicą oleju. Do tego dochodzą: 2-biegowa skrzynia rozdzielcza Tatra 1.5/3.4 o przełożeniach droga i=1,5, teren i= 3,4 oraz jednostopniowe mosty napędowe – półosie wahliwe w niezależnym zawieszeniu, o przełożeniu i=3,385, bez zwolnic, z blokadami mechanizmów różnicowych, uzupełnionymi przez blokady międzymostowe.
Specjalistyczna zabudowa ratowniczo-gaśnicza z THT Polička ma zbiornik na wodę o pojemności 4500 litrów, dwa gaśnicze systemy wysokiego ciśnienia dla efektywnego gaszenia pożarów lasów, zaopatrzone m.in. w zderzakowe zdalnie sterowane działko wodno-pianowe o dużej wydajności, po dwie skrytki sprzętowe na każdą stronę – przednią większą i tylną mniejszą, oraz tylny przedział autopompy.

Samochód – ze względu na wybór podwozia – może operować zarówno po drogach o nawierzchni utwardzonej, jak i w niezwykle trudnym terenie, takim jak pustynie. Przy tym wyróżnia się relatywnie wysokimi zdolnościami bojowymi.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA