REKLAMA

Produktowe i usługowe nowości Krone Cz.1

Na początku września w swojej centrali w Werlte Krone zorganizowało specjalne spotkanie prasowe. W jego trakcie zaproszonych dziennikarzy zapoznano z najnowszymi opracowaniami, dotyczącymi zarówno sfery hard ware – samych naczep i zabudów, jak i – systematycznie zyskującego na znaczeniu – software. Pierwotnie te premierowe propozycje miały być oficjalnie przedstawione podczas wrześniowych targów IAA Nutzfahrzeuge w Hanowerze, odwołanych jednak ze względu na sytuację pandemiczną związaną z Covid-19.

Krone Bartosz Wojtowski

Współpraca Krone z THT New Cool elektryfikuje transport chłodniczy

Krone nadal ulepsza swój program zrównoważonego rozwoju w transporcie chłodniczym. W tym celu w 2018 roku rozpoczęło współpracę z holenderskim specjalistą w dziedzinie elektryfikacji takich jednostek przewozu – firmą THT New Cool. Oba podmioty zacieśniły tę kooperację i opracowały 12 kolejnych jednostek najnowszej generacji. W rezultacie Krone Cool Liner zostały całkowicie przystosowane do zasilania elektrycznego. W tym celu druga oś tych 3-osiowych naczep została zaopatrzona w silnik elektryczny o mocy 15 kW. Dzieki temu może być wykorzystywana jako tzw. oś rekuperacyjna, odpowiadająca za dostarczanie energii elektrycznej do zestawu akumulatorów zamontowanego wzdłużnie pod podłogą. Akumulator trzeciej generacji waży tylko 320 kg oraz cechuje się pojemnością 17,5 kWh i za pośrednictwem inteligentnego układu elektroniki sterującej zapewnia całkowicie wystarczające dostawy energii do w pełni elektrycznego układu chłodzenia. Eliminuje to w Cool Liner potrzebę stosowania specjalnej agregatowej wysokoprężnej jednostki napędowej. Poza tym, pomimo dodatkowego zestawu akumulatorów, całkowita masa w pełni zelektryfikowanej naczepy chłodni pozostaje taka sama, jak w przypadku tradycyjnie chłodzonej naczepy wyposażonej w pełny zbiornik oleju napędowego. Znacznie zmniejsza to zużycie paliwa oraz zanieczyszczenie CO2 i cząstkami stałymi. Jednocześnie redukuje emisję hałasu z układu chłodzenia. W rezultacie transport żywności znacznie mniej obciąża centra miast i obszary gęsto zaludnione oraz ułatwia planowanie ruchu przyjaznego dla klimatu.
Współpraca Krone - THT New Cool w zakresie zrównoważonego rozwoju w ramach tak zwanego projektu Futuricum okazała się szczególnie udana. Krone Cool Liner jest nie tylko w pełni elektryczny, ale także ciągnik Futuricum działa wyłącznie na energię elektryczną. Między innymi ten „transport zeroemisyjny” ("Zero Emission Transportation") przemawia do ekspertów ds. logistyki z Nagel Group oraz do wytwórcy innowacyjnych lekkich smoothie i napojów.

REKLAMA

Innowacja z wieloletnią tradycją

Krone od dawna jako najwyższy priorytet stawia zrównoważony rozwój w transporcie, nie tylko od czasu współpracy z THT New Cool. Firma należy bowiem do pionierów w zakresie odzysku energii elektrycznej w transporcie chłodniczym, gdyż program Krone REnergy uruchomiła już w 2012 roku. W tym przypadku Krone Cool Liner został nawet wyposażony w dwie osie rekuperacyjne, które do układu chłodzenia generowały energię elektryczną z energii hamowania. Co więcej, za rozwój w ramach projektu REnergy w 2013 roku Krone otrzymało Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój. Powyższe utorowało drogę dla szeregu przyszłych zmian.
Jednocześnie już na wczesnym etapie firma rozpoczęła inwestycje w zrównoważony rozwój poza w pełni elektrycznymi naczepami chłodniczymi. Na targach IAA 2012 został zaprezentowany AERO Liner – wybitnie innowacyjny zestaw naczepowy przygotowany wspólnie z koncernem MAN. Ta ciekawa kombinacja pokazała potencjał tkwiący w dalszej aerodynamicznej optymalizacji pojazdów. Jak pokazują bowiem wyniki uzyskane w trakcie badań, takie rozwiązanie pozwalna na redukcję zużycia paliwa o nawet 25% i tym samym na analogiczną, związaną z tym redukcję emisji CO2 i cząstek stałych. Tym samym inwestycje ukierunkowane na zrównoważony rozwój i ochronę klimatu wykazują również wielki sens biznesowy. Ponadto współpraca z Mercedes-Benz w zakresie skuteczności aerodynamicznych osłon i części dodatkowych w 2016 roku potwierdziła potencjał takich zmian.
Krone i jego partnerzy znajdują się w czołówce w obszarze opracowywania i wdrażania nowych, zrównoważonych rozwiązań dla branży transportowej. Koncentrują się na przełomowych koncepcjach poprawy efektywności energetycznej i niskiej emisji oraz na rozszerzaniu inteligentnych rozwiązań cyfrowych w celu uniknięcia pustych przebiegów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA