REKLAMA

Przemysłowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Arocs z zabudową Rosenbauera dla tureckiej rafinerii

Türkiye Petrol Rafinerileri A.S. - lub w skrócie Tüpras - jest największą firmą przemysłową w Turcji i obsługuje w tym państwie cztery rafinerie. Przy 30 milionach ton przerobionej ropy naftowej rocznie, łączna moc tych rafinerii pokrywa około 60% zapotrzebowania kraju na produkty ropopochodne! Jedną z lokalizacji jest rafineria Kirikkale niedaleko Ankary w środkowej Turcji, rocznie przerabiająca ponad 5,4 miliona ton ropy. Bazowo surowiec jest dostarczany do tureckiego śródziemnomorskiego centrum naftowego w Ceyhan i następnie przesyłany rurociągiem do rafinerii. Na miejscu można przechowywać do 1,3 miliona ton ropy naftowej i półproduktów.

Rosenbauer Turcja Producent

Metody przerobu ropy naftowej obejmują różnorodne złożone procesy i odbywają się w nowoczesnych zakładach przemysłowych, które – ze względu na często wysoce łatwopalne produkty – muszą być dobrze zabezpieczone przed zagrożeniem pożarowym. Niemniej każdy surowiec łatwopalny zawsze niesie ze sobą wyższe ryzyko. W związku z tym istnieje zwiększona możliwość wystąpienia katastrofy w wyniku niekorzystnych okoliczności, usterek technicznych lub w następstwie błędu ludzkiego.
W takich niebezpiecznych sytuacjach wymagane są dostosowane do potrzeb i mocne przemysłowe samochody strażackie o dużej wydajności, maksymalnym zasięgu rzutu i bezstopniowym dozowaniu piany, a wszystko to zaprojektowane do wielogodzinnej ciągłej pracy.
Dobrze wyposażony na sytuacje awaryjne
Nabyty przez Tüpras ciężki przemysłowy samochód ratowniczo-gaśniczy dokładne spełnia te wymagania stawiane przez rafinerie. Wariant ten bazuje na 3-osiowym podwoziu Mercedes-Benz AROCS 3348 6 × 4. Podwozie to cechują: krótka, dzienna fabryczna kabina, 6-cylindrowy, rzędowy silnik OM471 w nastawie o mocy maksymalnej 350 kW/476 KM oraz 16-biegowa skrzynia przekładniowa G280-16. Przy czym seryjną kabinę uzupełnia nadwoziowy przedział załogowy, usytuowany z przodu zabudowy. W rezultacie łącznie pojazd zabiera sześciu ratowników.

W zakresie wyposażenia czysto pożarniczego Rosenbauer wprowadził zbiornik na wodę o pojemności 3000 litrów oraz zbiornik na środki pianotwórcze o pojemności 4000 litrów. Aby móc zasilać wystarczającą ilością wody wbudowaną pompę normalnego ciśnienia N100 o wydajności 10 000 l/min, woda jest doprowadzana przez sieć hydrantową na terenie kompleksu przemysłowego. Automatyczny system bezpośredniego wtrysku HYDROMATIC zapewnia ciągłe dozowanie środka pianotwórczego z różnymi proporcjami dozowania dla każdego wylotu ciśnieniowego. Ponadto wszechstronne auto zaopatrzono w agregat proszkowy z 750 kg suchego proszku, by było optymalnie wyposażone do użytku w pobliżu ogromnych zbiorników ropy naftowej i instalacji rafineryjnych.
Poza tym zastosowano dwa działka wodno-pianowe. Dachowe, umieszczone w potężnej obrotowej wieżyczce i noszące oznaczenie RM130CCN, uzupełnia dodatkowe działko – przednie, zderzakowe typu RM35C. To działko zamontowana na zderzaku zapewnia osiągnięcie wymaganej wydajności środka gaśniczego. Przy tym dwa działka ułatwiają gaszenie z bezpiecznej odległości, a wysoce wydajne działko RM130C zaopatrzono jeszcze w dyszę ChemCore, zaprojektowaną specjalnie do tego zastosowania. Pozwala to na zmieszanie mieszanki wodno-pianowej z proszkiem gaśniczym w celu znacznego zwiększenia zasięgu wyrzutu proszku w porównaniu z konwencjonalnymi działkami. Niemniej ta technologia bywa używana nie tylko w przypadku działka dachowego, ale i do szybkiego ataku przez dyszę kończoną wąż na bębnie, z możliwością podawania dwóch środków gaśniczych.

REKLAMA

Wymiary pojazdu wynoszą – długość x szerokość x wysokość – 11200 x 2500 x 3850 mm, a jego dopuszczalna masa całkowita 33000 kg.
Ten model powstał zgodnie z założeniami projektu CBS (Customized Body System). Następca serii MT (Modular Technology) został zaprezentowany w październiku 2020 roku i – poprzez modułowy montaż różnych komponentów – umożliwia zindywidualizowane rozwiązania dla samochodów zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i komunalnych.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA