REKLAMA

Przeniesienie lokalnego transportu publicznego w Doha na wyższy poziom w 2022 roku

Katarski Urząd Inwestycyjny (The Qatar Investment Authority) i Volkswagen AG ogłosiły pionierską inicjatywę dotyczącą wdrożenia autonomicznego transportu elektrycznego i tym samym ukierunkowaną na przekształcenie miejskiej mobilności w Katarze. W ramach tego projektu prototypy minibusów ID. BUZZ AD z działu samochodów dostawczych Volkswagen – Volkswagen Commercial Vehicles – oraz autobusy Scania będą eksploatowane przy zerowej emisji.

Producent

Cel tej inicjatywy dotyczy zatem opracowania przełomowego projektu autonomicznego transportu oraz przekształcenia przyszłej mobilności w mieście w rozwiązanie zrównoważone, polegające na komercyjnym wdrożeniu pojazdów AD i usług autobusowych. Scania jest częścią tego projektu, badającego możliwości autonomicznego transportu osób w ramach współpracy różnych marek z Grupy Volkswagen, w tym Volkswagen Samochody Użytkowe, MOIA oraz AID-Autonomous Intelligent Driving. Na tej podstawie QIA i Volkswagen będą współdziałać dla opracowania i wdrożenia wymaganej infrastruktury fizycznej i cyfrowej, aby bezproblemowo zintegrować flotę pojazdów autonomicznych z istniejącą dotąd w Doha siecią transportu publicznego. Autonomiczny, elektryczny model BUZZ AD z Volkswagen Samochody Użytkowe w rejonie Westbay na częściowo ustalonych trasach zabierze do 4 pasażerów, a zaawansowane technicznie autobusy Scania będą odbierać większe grupy. Jednostki Volkswagen Group AID i MOIA dostarczą zaś wiedzę na temat kart charakterystyki oraz oprogramowanie do obsługi tych usług. Tym samym po raz pierwszy cztery marki Grupy Volkswagen kooperują przy takim projekcie mobilności w mieście.

Holistyczny ekosystem dla autonomicznej jazdy

Przełomowy projekt stworzy holistyczny ekosystem autonomicznej jazdy – m.in. w jego ramach zostaną przygotowane odpowiednie ramy prawne i inteligentna infrastruktura miejska oraz dojdzie do transferu wiedzy. Składowe te mogą być wykorzystane jako elementy planu transformacji mobilności w mieście, zarówno w Katarze, jak i poza nim. Zamknięte testy minibusów kursowych i autobusów mają rozpocząć się w 2020 roku, a próby najwcześniej wystartują w 2021 roku. Główny etap projektu zacznie się natomiast w 2022 roku, zapewniając techniczną wizytówkę przyszłej autonomicznej jazdy.
Dr Herbert Diess, prezes Volkswagena, powiedział „Projekt Katar Mobilność – Qatar Mobility – odegra bardzo ważną rolę w naszej Strategii Razem 2025+ - Strategy Together 2025+. Rozwiązanie problemów – wyzwań związanych ze wzrostem gospodarczym, rozwojem społecznym i zarządzaniem środowiskiem, określonych w naszej wizji, podkreśla nasze zaangażowanie w inwestowanie w mobilność nowej generacji. Będziemy doznawać prawdziwych doświadczeń i wykorzystywać projekt jako odskocznię - dla przyszłych pokoleń. ”

REKLAMA

Ważny jest wyższy stopień udostępniania

Henrik Henriksson, prezes i dyrektor generalny Scania, stwierdził „Nasz cel w Scania polega na przejściu na zrównoważony transport. W nadchodzących latach postęp technologiczny i infrastrukturalny w pojazdach elektrycznych i autonomicznych będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym tę zmianę. W odniesieniu do transportu osób ważny jest również wyższy stopień dzielenia się, a dzięki postępowi w transporcie autonomicznym łatwiej będzie wprowadzić większą elastyczność we współdzielonym przewozie osób. To ekscytujące odgrywać rolę w nowatorskich projektach takich jak ten w Katarze”. Komentując tę deklarację Mansoor Al Mahmoud, CEO QIA, ocenił „Aby nasze miasta mogły się rozwijać, potrzebujemy nowej fali innowacji. Bezemisyjne technologie transportowe z obsługą AI pomogą zwiększyć mobilność w mieście, jednocześnie zmniejszając zatory i poprawiając wydajność energetyczną”. Dodał też „Jesteśmy dumni, że QIA była w stanie współpracować z Volkswagenem, aby zapewnić, że Katar znajduje się w czołówce tych nowych technologii. Opracowanie inteligentnego rozwiązania transportowego pomoże zmienić przyszłość mobilności w mieście, zarówno tu na miejscu (at home), jak i na całym świecie”

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA