Rekordowe zamówienie na elektryczne ciężarówki Volvo

6 pażdziernika 2021 roku ukazała się informacja, że DFDS – największy dostawca usług logistycznych w Europie Północnej – zamówił 100 sztuk Volvo FM Electric. Transakcja ta jest największym jak dotąd zamówieniem komercyjnym na elektryczne ciężarówki Volvo i jednym z największych na świecie na elektryczne ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej.

Volvo FM Electric Producent

Pierwsze FM Electric zostało przekazane DFDS w sierpniu 2021 roku przez Rogera Alma, prezesa Volvo Trucks. Dostawa pozostałych 100 takich aut rozpocznie się w czwartym kwartale przyszłego roku.

REKLAMA

Roger Alm, prezes Volvo Trucks, powiedział „To ważny kamień milowy w naszym zaangażowaniu w transport wolny od paliw kopalnych i jestem bardzo dumny z partnerstwa, jakie mamy z DFDS. Razem pokazujemy światu, że zelektryfikowany ciężki transport już dzisiaj stanowi realne rozwiązanie. Myślę, że zachęci to jeszcze więcej klientów do śmiałego podjęcia pierwszego kroku na własnej drodze do elektryfikacji”.

Pierwsze dostawy FM Electric do DFDS rozpoczną się w czwartym kwartale 2022 roku i będą kontynuowane w 2023 roku. Ciężarówki te będą wykorzystywane w systemie logistycznym DFDS w Europie zarówno w transporcie lokalnym, jak i dalekobieżnym. Niklas Andersson, wiceprezes wykonawczy i kierownik działu logistyki w DFDS, stwierdził "W DFDS jesteśmy zobowiązani do odgrywania naszej roli w zmniejszaniu emisji CO2 i tworzeniu zrównoważonego łańcucha dostaw. Wiemy, jak ważna jest elektryfikacja dla osiągnięcia naszych celów w zakresie redukcji emisji CO2 i mam nadzieję, że w tej krytycznej transformacji możemy zainspirować innych".

Volvo FM Electric zostało zaprojektowane dla zestawów o dopuszczalnej masie brutto 44000 kg i ma zasięg do 300 km. Zasięg ten można zwiększyć np. doładowując akumulatory w czasie obowiązkowych okresów odpoczynku kierowców. Pojazdy mogą być ładowane przez noc w bazie (każda ciężarówka jest wyposażona w ładowarkę AC) oraz szybkie ładowanie w trasie (ładowanie DC). DFDS wybrało rozwiązanie finansowe oferowane przez Volvo Financial Services.

Przełom dla elektrycznych ciężarówek w Europie

Liczba elektrycznych ciężarówek w Europie stale rośnie. Na przykład w tym roku zarejestrowano kilkaset takich ciężarówek o masie całkowitej powyżej 16000 kg. Około 40 procent z nich to elektryczne ciężarówki marki Volvo. Roger Alm dodaje „Naszym celem jest napędzanie transformacji na elektryczne ciężarówki, a nasza wiodąca pozycja na rynku pokazuje, że zdecydowanie jesteśmy na dobrej drodze. Naszym celem na 2030 rok jest, aby połowa naszych globalnych dostaw ciężarowek dotyczyła samochodów elektrycznych. Cieszymy się, że rosnące zainteresowanie naszych klientów zaczyna przejawiać się solidnymi zamówieniami, nie tylko z powodu tego imponującego zamówienia od DFDS”.

Volvo Trucks było jednym z pierwszych wytwórców ciężarówek, który w 2019 roku rozpoczął seryjną produkcję takich aut z napędem elektrycznym. Obecnie asortyment wyrobów obejmuje sześć modeli elektrycznych: FH, FM, FMX, FE, FL oraz VNR – ten ostatni sprzedawany w Ameryce Północnej.

O DFDS

DFDS świadczy usługi promowe i transportowe w Europie oraz poza nią, generując roczny obrót w wysokości 19 miliardów DKK. W ponad 20 krajach zatrudnia 10 000 pracowników, ma siedzibę w Kopenhadze i jest notowany na giełdzie Nasdaq w tym mieście.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA