REKLAMA

Renault D14 High 4x4 dla straży pożarnej na Majorce.

Z ponad 16 milionami turystów z całego świata Baleary są wyjątkowym miejscem dla odwiedzających. Znajdzie się tam ponad 1000 kilometrów wybrzeża, około 400 plaż, pięć rezerwatów przyrody i wyspę na Minorce wyznaczoną przez UNESCO jako rezerwat biosfery. Ponadto 40% powierzchni Majorki, największej wyspy archipelagu, zajmują chronione obszary naturalne.

Producent

Instituto Balear de la Natura (Ibanat) jest organem publicznym zajmującym się zapobieganiem i gaszeniem pożarów lasów, zarządzaniem lasami oraz zabezpieczeniem na Balearach chronionych obszarów naturalnych, terenów publicznych i rekreacyjnych, namiotów i pól kempingowych.

Dwa nowe pojazdy do gaszenia pożarów lasów znacznie zwiększają zdolności bojowe floty pożarniczej na Majorce.

W celu poprawy stopnia ochrony pożarowej dla strażaków na Majorce zostały zakupione dwa Renault D14 High 4x4 w pełnej specyfikacji terenowej. Pojazdy te cechują krótka dzienna kabina mieszcząca trzy osoby w układzie miejsc 1+2, silnik DTI8 Euro 6 w nastawie o mocy maksymalnej 206 kW/280 KM współpracujący z mechaniczną, 6-biegową skrzynią przekładniową ZF 6S1000TO oraz – w celu uzyskania bardzo dobrej dzielności do pokonywania bezdroży – mobilności taktycznej wyłącznie pojedyncze ogumienie z bieżnikiem terenowym. Wykonana przez Rosenbauera specjalistyczna zabudowa zawiera zaś m.in. polipropylenowy zbiornik o pojemności 4000 litrów ze zintegrowanymi mocowaniami oraz kombinowaną autopompę NH25 o wydajności dla stopni niskiego i wysokiego ciśnienia odpowiednio 2500 l/min i 400 l/min. Do tego, ze względu na specyfikę walki z pożarami na wyspie, wprowadzono system samoobrony z dyszami 8 + 8, zapobiegający przedostawaniu się ognia pod samochód. Tym samym zapewnia on ochronę w kabinie i wokół opon. Połączenie możliwości pompowania – pracy autopompy i jazdy – funkcja pomp&roll – zapewnia zespołowi bezpieczny sposób na wycofanie się w przypadku niekorzystnie zmieniających się warunków pożarowych. Zgodnie z wymaganiami normy EN 1846, typ 3, pojazdy gaśnicze w lesie koncentrują się bowiem przede wszystkim na bezpieczeństwie obsługujących je załóg.
Rosenbauer zaczął dostarczać sprzęt do Ibanat w 2001 roku, a te dwa ostatnie auta, przekazane pod koniec 2018 roku, weszły do służby, gdy fala upałów uderzyła na Majorkę.

REKLAMA

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA