REKLAMA

Renault Trucks stawia na rozwiązania 4.0 w procesie produkcji i nadzoru nad aktywami

Francuski koncern wdraża rozwiązania do inwentaryzacji za pomocą dronów i fotografii – integruje bowiem swoje procesy z dronami w fabryce osi oraz w centrum pojazdów używanych.

Producent
Fot. Producent

Podmiot postanowił rozpocząć korzystanie z dronów w swojej fabryce osi w Lyonie, aby sprostać wyzwaniom i zwiększyć wydajność w zakresie inwentaryzacji. Producent wykorzystuje również drony w segmencie pojazdów używanych, aby robić lepsze zdjęcia swoich ciężarówek.

Dron inwentarzowy w fabryce osi.

Inwentaryzacja często zalicza się do żmudnych zadań dla pracowników, a powtarzające się nieergonomiczne ruchy mogą czasami prowadzić do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego zlokalizowane w Lyon Saint-Priest we Francji centrum osi Renault Trucks używa teraz drona do przeprowadzania operacji kontroli zapasów, które do tej pory były realizowane ręcznie przez pracownika za pomocą lornetki. Dzięki wbudowanym funkcjom mapowania i ustalonemu planowi lotu, dron odczytuje kody kreskowe na paletach za pomocą trzech skanerów z przodu. Może wykonać inwentaryzację lokalizacji w ciągu sześciu sekund, czyli dziesięć razy szybciej niż w przypadku systemu ręcznego. Przy okazji robione są także zdjęcia każdej lokalizacji, co umożliwia łatwe weryfikowanie i analizowanie wszelkich kwestii i problemów na paletach.

REKLAMA

Operatorzy mogą łatwo nauczyć się obsługi urządzenia dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Przy tym urządzenie jest całkowicie autonomiczne: operator nadzoruje plan lotu zamiast kontrolować drona.

Po zakończeniu inwentaryzacji narzędzie wyświetla wizualne wskazanie zgodnych i niezgodnych lokalizacji, umożliwiając operatorom logistycznym skoncentrowanie wysiłków na rozbieżnościach z systemem informacyjnym, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. W rezultacie dron gwarantuje dokładną informację o zapasach i zapobiega przestojom w produkcji. Vincent Marlinge, Renault Trucks Axle Factory Manager, wyjaśnia „Współpracując z naszym partnerem Hardis, przeanalizowaliśmy pozycjonowanie i specyficzne cechy naszych regałów magazynowych, aby sporządzić precyzyjny plan lotu i zaprogramować go na tablecie. Dron może działać w kilkuset lokalizacjach”

„Fotograf” dron dla centrum używanych pojazdów.

Centrum pojazdów używanych Renault Trucks w Lyonie Saint-Priest wprowadza też drony do wykonywania zdjęć 360º, które będą dostępne na platformie e-commerce samochodów używanych marki, dostępnej pod adresem internetowym: www.used-renault-trucks.com. Klienci będą mogli zobaczyć wysokiej jakości zdjęcia, pomocne w trakcie wyboru właściwego egzemplarza auta.
W rozwiązaniu tym każdy dron połączono z ośmioma znacznikami, prowadzącymi go zgodnie z ustalonym planem lotu. Sterowane przez operatora urządzenie rejestruje obrazy natychmiast, potrzebując zaledwie trzy minuty na sfotografowanie całej ciężarówki. Pascal Philis, kierownik ds. Rozwiązań Cyfrowych, opisuje „W Renault Trucks traktujemy klientów tak samo, niezależnie od tego, czy kupują nowy, czy używany pojazd. Poza oszczędnością czasu z dronami, te studyjne zdjęcia 360º spełniają te same standardy, co zdjęcia nowych pojazdów”.
Ten pilotażowy projekt będzie początkowo wprowadzony w centrum pojazdów używanych w Lyonie jesienią 2019 roku. Dopiero w następnym etapie zostanie wdrożony na rynku międzynarodowym.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA